LAJMI I FUNDIT:

Djokovic largohet përfundimisht nga Australia

Djokovic largohet përfundimisht nga Australia

Tenisti serb, Novak Djokovic është detyruar të largohet nga Australia pas refuzimit të vizës për herë të dytë dhe tashmë e ka lëshuar vendin.

Reklama

Djokovicit i është refuzuar viza për herë të dytë sot (e diel) dhe kështu ai nuk do të jetë në gjendje të mbrojë titullin në “Australian Open”.

Refuzimi i tij erdhi pas tenisti serb nuk ishte vaksinuar për COVID-19 dhe kishte dhënë deklarata të rrejshme.

Novak Djokovic do të deportohet përfundimisht pasi humbi apelin për vizë në Australi
Lexo po ashtu Novak Djokovic do të deportohet përfundimisht pasi humbi apelin për vizë në Australi

Kështu, qeveria australiane vendosi t’ia refuzojë vizën dy herë radhazi dhe ta depërtoj Djokovicin nga shteti i tyre.

Pas disa orë pritjesh, 34-vjeçari u pa duke hipur në një fluturim nga Melburni në Dubai dhe pastaj në Evropë.

Largimi i tij nga Australia erdhi rreth orës 12:30 me kohën tonë lokale.

Në “Australian Open” është vendosur që vendin e Djokovicit ta zë italiani Salvatore Caruso, i cili renditet i 150-ti në botë. /Telegrafi/