Manjati mediatik, Tyler Perry është një miliarder i sapo bërë, sipas llogaritjeve të fundit nga ‘Forbes’.

Perry, 50 vjeç, i cili deklaron se dikur ishte ‘i varfër si në ferr’ dhe i pastrehë, braktisi shkollën e mesme dhe punoi si dramaturg përpara se karriera e tij ta katapulonte atë në një yll filmi, duke u bërë afrikano-amerikani i parë që zotëronte në mënyrë të pavarur një studio prodhimi televiziv dhe filmik.

Ai e vlerëson shumë nga pasuria e tij rëndësinë e pronësisë dhe Perry ka investuar në disa prona, si dhe pronën ku ka të vendosur studiot e tij filmike dhe televizive të cilat shtrihen në një hapësirë prej 330 hektarësh, shkruan DailyMail.

Reklama

“Pronësia ndryshon gjithçka”, tha ai një intervistë për ‘Forbes’.

Reklama

Revista vlerëson se Perry ka fituar ‘më shumë se 1.4 miliard dollarë të ardhura para taksave që nga viti 2005’, pasi e vendosi atë në klubin e miliarderëve dhe parashikoi që ai të mund të shtohej në listën e 400 miliarderëve më të pasur sipas ‘Forbes’, në të ardhmen.

Ai ka përdorur një pjesë të kësaj pasurie për të blerë shtëpi në Atlanta, New York, Los Angeles dhe Jackson Hole, Wyoming, si dhe dy aeroplanë.

Ndër investimet e tij ishte themelimi i ‘Tyler Perry Studios’ në Atlanta, tani vendi më prodhimtar për audiencat e njerëzve me ngjyrë. Kompania filloi për herë të parë punë në vitin 2006.

Reklama

Perry pagoi 30 milionë dollarë për pronën e studios në Atlanta në vitin 2015 dhe shpenzoi 250 milionë dollarë për ndërtimin e operimit të studios atje.

Reklama

Ajo është e vendosur në një ish-fortesë të konfederatës dhe është zgjeruar aq shumë sa që tani është më shumë se dyfishi i madhësisë së studios gjigante të prodhimit ‘Warner Bros’.

Mbajtja e pronësisë së studios e ka bërë Perryn edhe më të pasur pasi rrit paratë që ai merr nga një produksion.

Perry zotëron 100 për qind të përmbajtjes që bën, që do të thotë se ai ka krijuar vetë një katalog të filmave, shfaqjeve televizive dhe shfaqjeve që vlejnë 320 milionë dollarë.

Reklama

Prodhuesi i lindur në New Orleans zotëron të drejtat për 1,200 episode të shfaqjeve televizive, 22 filma dhe të paktën 24 shfaqje, thotë ‘Forbes’.

Ai përdori atë katalog të fuqishëm për të vendosur një marrëveshje me Viacom që i sheh ata të shpenzojnë 150 milionë dollarë në vit deri në vitin 2025 për të prodhuar të paktën 90 episode televizive në vit.

Reklama

Tyler Perry (Foto: Paul R. Giunta/Getty Images/Guliver)

Perry gjithashtu ka 300 milionë dollarë në para dhe investime, aksione prej 60 milionë dollarësh në BET + dhe 40 milionë dollarë në shtëpi.

Historia e aktorit është një përrallë klasike për të pasur, pasi ai lindi në varfëri në New Orleans.

Reklama

“Më pëlqen kur njerëzit thonë se ti vjen nga ‘fillimet e përulura’”, tha ai me shaka për ‘Forbes’. “[Kjo] do të thotë se isha i varfër si në ferr”, pohon ai.

Perry tha se ai ‘nuk kishte mentor’ në rrugën e tij për në majë, dhe ka mësuar gjatë udhës, duke pësuar një edukim me një burrë abuziv, për të cilin më vonë mësoi se nuk ishte babai i tij.

Tyler Perry (Foto: Dia Dipasupil/Getty Images/Guliver)

Reklama

“Ju duhet ta kuptoni, unë nuk kisha mentor”, tha Perry për ‘Forbes’. “Babai im nuk di asgjë për biznesin, dhe xhaxhallarët dhe nëna ime, ata nuk dinë asgjë për këtë. Unë nuk kam shkuar në shkollë biznesi. Gjithçka që kam mësuar, e kam mësuar në progres”, tha ai.

Reklama

Pas braktisjes së shkollës, ai së pari punoi në Windsor Court Hotel në New Orleans, ku do të depërtonte në konferencën vjetore të Shoqatës Kombëtare të Drejtuesve të Programit Televiziv.

Ai më vonë filloi të shkruante skenare ndërsa shiste vetura dhe punonte si mbledhës faturash.

Hapat e tij të parë në skenë erdhën kur ai kurseu 12,000 dollarë për të marrë me qira një hapësirë të teatrit në komunitet dhe për të prodhuar shfaqjen ‘Know I’ve Been Changed’, një histori e të mbijetuarve të abuzimit të fëmijëve.

Reklama

Tyler Perry (Foto: Jamie McCarthy/Getty Images/Guliver)

Ishte në këtë pikë kur Perry u detyrua të jetonte në veturën e tij për tre muaj, pasi ai punoi në gjithçka, për të filluar më pas gjenerimin e parave të mjaftueshme përsëri për të qenë në gjendje të përballonte qiranë.

Reklama

Perry tani bashkohet në radhët e miliarderëve të vendit me miken e tij të ngushtë Oprah Winfrey (2.5 miliardë dollarë), reperin dhe manjatin e muzikës JAY-Z (një miliard dollarë) dhe Kanye West (1.3 miliard dollarë).

Megjithatë, Perry gjithashtu nuk i mban të gjitha paratë e tij për vete. Sipas Revistës “People”, krijuesi i ‘Medea’ është shumë bujar ndaj komunitetit të Atlantës.

Tyler Perry (Foto: Kevin Winter/Getty Images/Guliver)

Në prill, ai pagoi për ushqimet e blerësve të moshuar në 44 dyqane të rrjetit ‘Kroger’ në Atlanta dhe 29 dyqane të ‘Winn Dixie’ në vendlindjen e tij, New Orleans dhe në gusht dhuroi një furgon për një Organizatë të Grave në Atlanta që siguron produkte higjienike për njerëzit që janë të pastrehë.

Reklama
Reklama

Perry gjithashtu ofroi të paguante për varrimin e Rayshard Brooks, si dhe për arsimimin në kolegj të katër fëmijëve të Brooks.

Brooks, 27 vjeç, ishte një njeri nga Atlanta i vrarë nga një oficer policie në muajin qershor. /Telegrafi/