LAJMI I FUNDIT:

Dikur ishin refuzuar, tani janë lojtarë kyç: Gjashtë yje, një shqiptar mes tyre që mund të shkëlqejnë në Euro 2024

Dikur ishin refuzuar, tani janë lojtarë kyç: Gjashtë yje, një shqiptar mes tyre që mund të shkëlqejnë në Euro 2024

Nga Robert Andrich te Alex Grimaldo e Jasir Asani, janë gjashtë lojtarë, udhëtimet e të cilëve drejt majave nuk kanë qenë aspak të lehta.

Euro 2024 sjell disa nga historitë më të bukura të futbollit, ku shumë lojtarë kanë bërë ngjitjet shkallë-shkallë.

Ne mesin e emrave të zgjedhur nga The Guardian, është edhe sulmuesi anësor i Shqipërisë, Jasir Asani.


Robert Andrich, Gjermani , 29 vjeç

Për t’i vënë më shumë kthjelltësi ngjarjes, Andrich është një vit më i ri se Julian Draxler, i cili ishte pjesë e skuadrës gjermane që fitoi Kupën e Botës një dekadë më parë.

Në atë kohë, Andrich luante për rezervat e Hertha Berlin dhe në vitin 2016 ai rrallë merrte minuta për Dynamo Dresden në Bundesliga 3. Pas periudhave të suksesshme në Wehen dhe Heidenheim, mesfushori qendror luftarak më në fund bëri debutimin e tij në Bundesligë për Union Berlin në moshën 25-vjeçare, por edhe atëherë askush nuk mund ta imagjinonte se ai do të zhvillohej në një lojtar të klasit të lartë.

Tani, pak muaj para ditëlindjes së tij të 30-të, ai po përgatitet për Euro 2024, duke qenë pjesë integrale e skuadrës madhështore të Bayer Leverkusenit që fitoi dyfishin e ligës dhe kupës pa humbur.

Me kthimin e Toni Kroos në ekipin kombëtar, Julian Nagelsmann kishte nevojë për një luftëtar për të mbrojtur maestron në një formacion 4-2-3-1 dhe Andrich u zgjodh për këtë detyrë. Paraqitjet e shkëlqyera në fitoret ndaj Francës dhe Holandës në mars e forcoi vendin e tij në formacion.

Jasir Asani, Shqipëri , 29

I lindur në Maqedoninë e Veriut, Asani mori nënshtetësinë shqiptare në vitin 2016, kishte paraqitje në U21dhe më pas u injorua.

Anësori nuk u konsiderua kurrë i mirë nga trajnerët italianë Gianni De Biasi, Christian Panucci dhe Edy Reja, dhe shpresat e tij për t’u thirrur në ekipin e të moshuarve ishin praktikisht zero kur u largua nga Evropa për në Korenë e Jugut për të nënshkruar me Gwangju në 2022.

Megjithatë, disa ditë më vonë Sylvinho u emërua përzgjedhës i Shqipërisë dhe gjithçka ndryshoi për Asanin. Ai nuk është vetëm pjesë e skuadrës, por edhe ylli i saj më i ndritshëm.

Ai shënoi gola të bukur në fitoret ndaj Polonisë dhe Republikës Çeke në kualifikuese, dhe qielli është kufiri për të në Euro 2024. Ai është një kënaqësi për t’u parë.

Barnabas Varga, Hungari , 29

Varga luajti në nivel amator deri në moshën 20-vjeçare, kur gati u largua nga futbolli. Ai ishte anonim kur performoi për Lafnitz në divizionin e dytë austriak në moshën 25-vjeçare dhe më pas sulmuesi u transferua në Gyirmot në atdheun e tij në vitin 2020, dhe askush nuk e vuri re. Megjithatë, aty filloi ngritja.

Ai luajti në promovimin e Gyirmot nga niveli i dytë, ishte golashënuesi kryesor i divizionit më të mirë me Paks në 2022-23, iu bashkua kampionëve Ferencvaros verën e kaluar dhe vazhdoi mesatarisht pothuajse një gol në ndeshje.

Me 39 gola në vitin 2023, ai ishte një nga golashënuesit më të mirë në botë vitin e kaluar – dhe trajneri i ekipit kombëtar, Marco Rossi, nuk mund ta injoronte atë. Varga shënoi katër herë në kualifikuese dhe pritet të shkëlqejë në turne.

Abdulkerim Bardakci, Turqi , 29 vjeç

Bardakci erdhi përmes akademisë së Konyaspor, por nuk u vlerësua nga klubi modest dhe shkoi në huazime të shumta në divizione më të ulëta. Vetëm në moshën 25-vjeçare qendërmbrojtësi u vendos në formacionin statues.

Fenerbahçe dhe Galatasaray luftuan për nënshkrimin e tij në verën e vitit 2022, dhe këta të fundit fituan, por tifozët nuk kishin pritshmëri të mëdha, kryesisht sepse shumë turq nuk u besojnë vërtet mbrojtësve vendas dhe preferojnë lojtarë të huaj.

Sa gabim kishin. Bardakci ishte mbrojtësi më i mirë i Galatasarayt pasi klubi fitoi dy tituj radhazi dhe u thirr në ekipin kombëtar vitin e kaluar. Një tifoz i Cristiano Ronaldos që mbështeti Portugalinë gjatë Kupës së Botës, ai do të ishte i lumtur ta ndante fushën me idhullin e tij më 22 qershor në Dortmund.

Maximilian Mittelstadt, Gjermani , 27

Pozicioni i mbrojtësit të majtë ishte aq problematik për Gjermaninë sa Kai Havertz u provua në mënyrë të çuditshme në humbje nga Turqia nëntorin e kaluar. Problemi duket se është zgjidhur nga një lojtar i cili ishte në stol për Hertha Berlinin gjatë sezonit 2022/23, kur ata përfunduan në fund të Bundesligës.

Mittelstädt konsiderohej një i ri premtues në Berlin, por nuk përmbushi as një të katërtën e potencialit të tij. Rënia nga elita i lejoi atij të largohej drejt VfB Stuttgart verën e kaluar për një tarifë prej 500 mijë euro. Pritshmëritë ishin jashtëzakonisht të ulëta, por doli të ishte një sezon magjik për klubin, i cili përfundoi i dyti mbi Bayern Munich.

Trajneri, Sebastian Hoeness, ndihmoi Mittelstädt të lulëzonte dhe ekipi kombëtar gjithashtu e ka ftuar.

Mittelstadt ishte i mrekullueshëm në debutimin e tij kundër Francës në mars , shënoi kundër Holandës në ndeshjen e tij të dytë, dhe tani skena është e tij. Ëndrra është të shkëlqejë në Olympiastadion në Berlin – jo në stolin e Hertha-s, por në finalen e Kampionatit Evropian.

Alex Grimaldo, Spanjë , 28 vjeç

Arsyeja pse Grimaldo nuk kishte luajtur kurrë për Spanjën para nëntorit të vitit 2023, ndoshta mund të gjurmohet pothuajse 10 vjet më parë.

Dikur konsiderohej si një perspektivë kryesore në La Masia, në vitin 2015 ai kritikoi trajnerin e atëhershëm të Barcelonës, Luis Enrique, për mungesën e kontaktit me të, ndërsa ai shkëlqeu në ekipin e rezervave. Kaq mjaftoi që klubi ta shiste te Benfica dhe kjo doli të ishte një gabim.

Me Luis Enrique që drejtonte ekipin kombëtar midis 2018 dhe 2022 – kishte pak shanse që Grimaldo të ftohej përkundër formës spektakolare në Portugali. Përzgjedhësi i fundit i Spanjës, Luis de la Fuente, nuk ka qenë në gjendje të injorojë Grimaldon, i cili është zhvilluar në një lojtar të klasit botëror që nga transferimi i tij i lirë në Bayer Leverkusen verën e kaluar.

Ai kontribuoi me 12 gola dhe 19 asistime atje në të gjitha garat në sezonin e tij të parë.

Xabi Alonso e përdor atë si mbrojtës të krahut të majtë, ku njëjtë pritet të luajë edhe për Spanjën. Grimaldo mund të jetë një nga yjet më të ndritur të verës. /Telegrafi/ 

Në trend Sport

Më shumë
“Është më e rëndësishme se nënshkrimi me Nico Williams' - Koeman fajëson rënien e Barcelonës me trajtimin e legjendave të klubit

“Është më e rëndësishme se nënshkrimi me Nico Williams' - Koeman fajëson rënien e Barcelonës me trajtimin e legjendave të klubit

La Liga
Lëshoi fushën i dëmtuar dhe me lot në sy – trajneri dhe presidenti i klubit flasin për gjendjen e Albion Rrahmanit

Lëshoi fushën i dëmtuar dhe me lot në sy – trajneri dhe presidenti i klubit flasin për gjendjen e Albion Rrahmanit

Ligat tjera
“Do të jetë viti i tij, do të bëhet yll i “Old Trafford”” - Ten Hag ‘harron’ Leny Yoron dhe flet fjalë të mëdha për talentin tjetër të Man Utd

“Do të jetë viti i tij, do të bëhet yll i “Old Trafford”” - Ten Hag ‘harron’ Leny Yoron dhe flet fjalë të mëdha për talentin tjetër të Man Utd

Premier League
Mourinho e do te Fenerbahce njërin nga mesfushorët e preferuar të Guardiolas

Mourinho e do te Fenerbahce njërin nga mesfushorët e preferuar të Guardiolas

Ligat tjera
Zbulohen pagat e lojtarëve në La Liga – dy lojtarë fitojnë më shumë se Mbappe

Zbulohen pagat e lojtarëve në La Liga – dy lojtarë fitojnë më shumë se Mbappe

La Liga
Liverpooli po përgatit ofertën prej 65 milionë eurosh për top yllin e La Ligas

Liverpooli po përgatit ofertën prej 65 milionë eurosh për top yllin e La Ligas

Premier League
Kalo në kategori