Qindra migrantë kanë mbetur pa strehë mes kushteve të vështira të dimrit pasi një kamp u mbyll dhe më pas u dogj në Bosnjë-Hercegovinë.

Agjencitë e ndihmës u tërhoqën nga kampi Lipa, në qytetin veri-perëndimor të Bihacit, duke thënë se ishte e paqëndrueshme pa ujë dhe energji elektrike, raporton bbc.

Banorët e detyruar të largohen nga struktura, të vendosur për të siguruar strehim gjatë pandemisë Covid-19, plaçkitën pajisjet dhe u vunë zjarrin tendave, njoftoi policia teksa u raportua se askush nuk u lëndua, transmeton Telegrafi.

Zjarret filluan vetëm disa minuta pasi kampi u mbyll, u njoftua, duke shtuar se mbyllja kishte lënë “të bllokuar” rreth 1,400 migrantë, përfshirë gra dhe fëmijë – duke e çuar numrin e atyre që kanë nevojë për ndihmë humanitare në zonë në gati 3,000.

Kampi Lipa u formua në përgjigje të mbylljes së kufijve kur shpërtheu pandemia e coronavirusit në fillim të këtij viti, duke i lënë njerëzit të bllokuar në rajon. Kushtet atje u përkeqësuan pasi negociatat për të instaluar komoditetet u takuan me kundërshtimin lokal.

Mijëra njerëz kanë hyrë në vend nga vende si Afganistani dhe Siria, duke shpresuar të kalojnë përtej kufirit për në Kroaci, e cila është anëtare e Bashkimit Evropian. Sidoqoftë, shumë janë detyruar të qëndrojnë atje. /Telegrafi/