Sulmuesi spanjoll, Diego Costa është bërë transferimi më i shtrenjtë në histori të La Ligas pas arritjes së marrëveshjes me Chelsean, ndërsa në ‘top 10’ transferimet hyjnë edhe emra tjerë të mëdhenj si Antoine Griezmann e Sergio Aguero.

Diego Costa është bërë nënshkrimi më i shtrenjtë i historisë të skuadrës spanjolle, Atletico Madridit.

Zyrtare: Arrihet marrëveshja, Costa bëhet lojtar i Atletico Madridit (Foto) Zyrtare: Arrihet marrëveshja, Costa bëhet lojtar i Atletico Madridit (Foto)

Shifra e përfolur prej 55 milionë plus 10 tjera bonuse që Los Rojiblancos do t’i paguajnë Chelseat tejkalojnë 40 milionë që ata më parë kishin paguar për Radamel Falcaon e ardhur nga Porto.

Atletico përuron stadiumin e ri ‘Wanda Metropolitano’ me fitore ndaj Malagas, Griezmann shënon golin e parë (Foto/Video) Atletico përuron stadiumin e ri ‘Wanda Metropolitano’ me fitore ndaj Malagas, Griezmann shënon golin e parë (Foto/Video)

Në vendin e tretë gjendet francezi Kevin Gameiro, i cili u transferua nga Sevilla vitin e kaluar, ndërsa ylli i skuadrës, Griezmann është vetëm transferimi i gjashtë më i shtrenjtë në histori të klubit.

Reklama
Reklama

Në listën prej  ‘top 10’ transferimeve pjesë e tyre janë edhe futbollistë tjerë të mëdhenj si Aguero dhe Mandzukic. /Telegrafi/

Dhjetë transferimet më të mëdha të Atleticos: 

10.Sergio Aguero – 23 milionë euro

9.Mario Mandzukic – 22 milionë euro

8.Stefan Savic – 25 milionë euro

7.Nicolas Gaitan – 25 milionë euro

6.Antoine Griezmann – 30 milionë euro

5.Jackson Maritnez – 35 milionë euro

4.Vitolo – 36 milionë euro

3.Kevin Gameiro – 32-40 milionë euro

2.Radamel Falcao – 40 milionë euro

1.Diego Costa – 65 milionë euro