LAJMI I FUNDIT:

Derrick Lewis – Ilir Latifi: Fakte, statistika dhe numra interesantë nga karriera e tyre

Derrick Lewis – Ilir Latifi: Fakte, statistika dhe numra interesantë nga karriera e tyre
Derrick Lewis dhe Ilir Latifi (Foto: Ronald Martinez/Getty Images/Guliver)

Ish-sfiduesi për titullin e kampionit në kategorinë e peshave të rënda, Derrick Lewis, e mirëpret Ilir Latifin në divizionin e peshave të rënda në kuadër të ‘UFC 247’.

Amerikani vjen nga fitorja kundër Blagoy Ivanov në nëntor, ndërsa shqiptari ka pësuar dy humbje në duelet e fundit.

Më poshtë jua sjellim disa fakte, statistika dhe numra interesantë nga karriera e dy luftëtarëve të arteve të përziera marciale:

Derrick Lewis

Derrick Lewis (Foto: Ronald Martinez/Getty Images/Guliver)

Rekordi i karrierës: 22-7-0-1.

Rekordi në UFC: 13-5.

Koha mesatare e një meçi: 9:39.

Mesatarja e nokauteve është 0.43 për15 minuta.

Saktësia goditëse: 50 për qind.

Jep 2.63 goditje të rëndësishme për minutë.

Mbrojtja nga goditjet: 44.5 për qind.

Amortizon 2.29 goditje të rëndësishme për një minutë.

Saktësia e rrëzimeve: 25 për qind

Realizon mesatarisht 0.52 rrëzime për 15 minuta.

Mbrojtja nga rrëzimet: 53 për qind.

Mesatarja e nënshtrimeve 0.00 për 15 minuta.

Në 13 ndeshjet e fundit ka rekord 10-3

Ka arritur 18 fitore me nokaut në karrierë dhe një me nënshtrim.

I ka përfunduar shtatë duele në raundin e parë.

Lewis 'provokon' Latifin në matjet zyrtare, por shqiptari qëndroi i qet dhe i patrembur
Lexo po ashtu Lewis 'provokon' Latifin në matjet zyrtare, por shqiptari qëndroi i qet dhe i patrembur

Ilir Latifi

Ilir Latifi (Foto: Ronald Martinez/Getty Images/Guliver)

Rekordi i karrierës: 15-7-0-1.

Rekordi në UFC: 7-5.

Koha mesatare e një meçi: 7:25.

Mesatarja e nokauteve është 0.67 për 15 minuta.

Saktësia goditëse: 40.6 për qind.

Jep 2.29 goditje të rëndësishme për minutë.

Mbrojtja nga goditjet: 55.7 për qind.

Amortizon 3.09 goditje të rëndësishme për një minutë.

Saktësia e rrëzimeve: 30.6 për qind

Realizon mesatarisht 1.85 rrëzime për 15 minuta.

Mbrojtja nga rrëzimet: 100 për qind.

Mesatarja e nënshtrimeve 0.51 për 15 minuta.

Latifi ka pesë fitore karriere me nënshtrim dhe gjashtë me nokaut.

Ky është debutimi i tij në kategorinë e peshave të rënda.

I ka përfunduar gjashtë duele në raundin e parë.

/Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
LIVE: Shqipëri-Kroaci, gjithçka rreth ndeshjes së kuqezinjve ndaj kroatëve në Euro 2024

LIVE: Shqipëri-Kroaci, gjithçka rreth ndeshjes së kuqezinjve ndaj kroatëve në Euro 2024

Kombëtarja e Shqipërisë
Shqipëri – Kroaci, formacione zyrtare: Sylvinho me dy ndryshime

Shqipëri – Kroaci, formacione zyrtare: Sylvinho me dy ndryshime

Kombëtarja e Shqipërisë
Babai i tyre është kroat, dhe nëna shqiptare: Karla dhe Noah parashikojnë rezultatin e ndeshjes

Babai i tyre është kroat, dhe nëna shqiptare: Karla dhe Noah parashikojnë rezultatin e ndeshjes

Ndërkombëtare
Mbappe poston mesazh të fshehtë me gjashtë fjalë mes frikës për përfshirjen e tij në Euro 2024

Mbappe poston mesazh të fshehtë me gjashtë fjalë mes frikës për përfshirjen e tij në Euro 2024

Përfaqësueset
Arda Guler realizon golin më të bukur deri më tani në Euro 2024

Arda Guler realizon golin më të bukur deri më tani në Euro 2024

Përfaqësueset
“Vëllai pranë vëllait, shqiptari pranë kroatit”: Dashuria dhe miqësia përhapet në Hamburg përpara ndeshjes

“Vëllai pranë vëllait, shqiptari pranë kroatit”: Dashuria dhe miqësia përhapet në Hamburg përpara ndeshjes

Kombëtarja e Shqipërisë
Kalo në kategori