Belgjika dhe Portugalia do të takohen në 1/8 e finales në Euro 2020.

Ndeshja që fillon në ora 21:00, do të zhvillohet në stadiumin “La Cartuja” të Sevillës.

Për këtë sfidë, belgët nuk mund të llogarisin në dyshen si, Timothy Castagne që është i lënduar dhe Nacer Chaldi për arsye personale.

Në anën tjetër, portugezët do t’i kenë lojtarët më të mirë në dispozicion dhe do shpresojnë të kalojnë në çerekfinale.

Kujtojmë se fituesi i kësaj përballje do të takohet me Italinë, që të shtunën mbrëma e eliminojë Austrinë me rezultat 2-1 në kohën shtesë.

Formacioni startues i Belgjikës: Courtois, Alderweireld, Vermaelen, Vertonghen, Witsel, De Bruyne, Tielemans, Lukaku, Eden Hazard, Meunier, Thorgan Hazard.

Formacioni startues i Portugalisë: Patricio, Pepe, Dias, Guerreiro, Ronaldo, Moutinho, Silva, Sanches, Dalot, Jota, Palhinha. /Telegrafi/