LAJMI I FUNDIT:

Deklarata e Xhakës lidhur me udhëtimin në Serbi

Deklarata e Xhakës lidhur me udhëtimin në Serbi
(Foto: Getty Images)

Në një konferencë të përbashkët për shtyp me trajnerin Murat Yakin, kapiteni i Zvicrës, Granit Xhaka, ka folur edhe në lidhje me fitoren ndaj Bjellorusisë në ndeshjen e Zhvilluar në Serbi.

Reklama

Për shkak të sanksioneve të UEFA-s, bjellorusët kanë zgjedhur që ndeshjet si vendas t’i zhvillojnë në Novi Sad, ku duhet të luajnë pa praninë e tifozëve.

Në stadiumin ‘Karadorde’, ku ndeshja ishte e mbyllur për gjithë publikun, Xhaka me bashkëlojtarë ishin bindës në triumfin prej 5-0.

(Foto: Getty)

Siç transmeton Blick, në konferencë, kapiteni i Helvetikëve fillimisht ka folur për lojën e veçantë në Serbi që u zhvillua të shtunën që lamë pas dhe si e përjetoi udhëtimin në Novi Sad.

Zvicra shkatërron Bjellorusinë në ndeshjen e zhvilluar në Serbi, Xhaka njëri nga më meritorët
Lexo po ashtu Zvicra shkatërron Bjellorusinë në ndeshjen e zhvilluar në Serbi, Xhaka njëri nga më meritorët

“Doja shumë të isha atje, e analizuam paraprakisht së bashku dhe në fund vendosëm që do të shkoja. Gjithçka kishte të bënte me sportin, kështu që jam i lumtur që isha atje dhe mund ta ndihmoja skuadrën”, citohet të ketë thënë 30-vjeçari.

Ai është pyetur nëse ka qenë ndonjëherë më i fortë se tani? Xhaka përgjigjet pak e tensionuar: “Mendoj se as 13 vitet e fundit nuk ishin aq të këqija. Nëse kam qenë ndonjëherë më i mirë apo jo, duhet të gjykojnë të tjerët”.

(Foto: Getty)

NZZ njofton se Federata e Zvicrës kishte kërkuar nga UEFA që ta zhvillonin ndeshjen ndaj Bjellorusisë në një vend tjetër. Po, ashtu ishte konsideruar mundësia e udhëtimit në Novi Sad pa Xhakën dhe Xherdan Shaqirin, për t’i shmangur provokimet e mundshme. Pas marrëveshjes me federatën për të udhëtuar, Graniti ishte marrë vesh se do të fliste për mediat vetëm pas ndeshjes.

Granit Xhaka shënon gol të bukur dhe asiston brenda tre minutave ndaj Bjellorusisë
Lexo po ashtu Granit Xhaka shënon gol të bukur dhe asiston brenda tre minutave ndaj Bjellorusisë

“Jam i lumtur që gjithçka shkoi mirë dhe u kthyem në shtëpi me tri pikët”, është shprehur tutje Xhaka. /Telegrafi/


Në trend Sport

Më shumë
Eden Hazard nuk do të pensionohet nga futbollit, ka gjetur klubin e ri

Eden Hazard nuk do të pensionohet nga futbollit, ka gjetur klubin e ri

Ligat tjera
“Kërkoi të jetë titullar në dy ndeshjet”, Giresse ‘godet’ Arbnor Mujën duke zbuluar arsyen e mos ftesës

“Kërkoi të jetë titullar në dy ndeshjet”, Giresse ‘godet’ Arbnor Mujën duke zbuluar arsyen e mos ftesës

Përfaqësuesja e Kosovës
Perez dhe Ancelotti përplasen për nënshkrimin e Kane - Mbappe gjithashtu një faktor vendimtar

Perez dhe Ancelotti përplasen për nënshkrimin e Kane - Mbappe gjithashtu një faktor vendimtar

La Liga
Haaland zgjedh kundërshtarin më të vështirë me të cilin është përballur këtë sezon

Haaland zgjedh kundërshtarin më të vështirë me të cilin është përballur këtë sezon

Premier League
Zyrtare: Fran Garcia, nënshkrimi i parë i verës i Real Madridit

Zyrtare: Fran Garcia, nënshkrimi i parë i verës i Real Madridit

La Liga
“Më telefonuan në orën 1 e gjysmë të mëngjesit”, historia interesante e transferimit të Xabi Alonson nga Real Madridi te Bayerni

“Më telefonuan në orën 1 e gjysmë të mëngjesit”, historia interesante e transferimit të Xabi Alonson nga Real Madridi te Bayerni

Bundesliga
Kalo në kategori