E gjithë bota u pikëllua për vdekjen e Chadwick Boseman, i cili ndërroi jetë të premten pas një beteje me kancerin e zorrës së trashë.

Reklama

Boseman, 43 vjeçar,  aktori amerikan i njohur për portretizimin e Jackie Robinson në “42” dhe James Brown në “Get on Up”, vdiq më 28 gusht (e premte).

Derisa vazhdoi të ngrihej në karrierë, ai iu nënshtrua ‘operacioneve të panumërta dhe kimioterapisë’ për të luftuar kancerin, tha familja e tij në një deklaratë. Boseman ishte diagnostikuar në fazën e tretë në 2016, por kurrë nuk foli publikisht për këtë.

Chadwick Boseman (Foto: JC Olivera/Getty Images/Guliver)

I njëjti vdiq në shtëpinë e tij në zonën e Los Angeles me gruan dhe familjen në krah, i tha publicisti i tij Associated Press.

Reklama
Edhe Rita Ora shpreh ngushëllime për humbjen e Chadwick Boseman: Një superherë i vërtetë në skenë dhe jashtë saj Edhe Rita Ora shpreh ngushëllime për humbjen e Chadwick Boseman: Një superherë i vërtetë në skenë dhe jashtë saj
Reklama

Dedikimet emocionale vërshuan menjëherë në rrjetet sociale, teksa një numër i madh personalitetesh të Hollywood-it shprehën ngushëllimet e tyre.

Në vazhdim ua sjellim postimet e tyre dedikuar Boseman:

View this post on Instagram

“It was meant to be for Chadwick and me to be connected, for us to be family. But what many don’t know is our story began long before his historic turn as Black Panther. During the premiere party for Black Panther, Chadwick reminded me of something. He whispered that when I received my honorary degree from Howard University, his alma mater, he was the student assigned to escort me that day. And here we were, years later as friends and colleagues, enjoying the most glorious night ever! We’d spent weeks prepping, working, sitting next to each other every morning in makeup chairs, preparing for the day together as mother and son. I am honored that we enjoyed that full circle experience. This young man’s dedication was awe-inspiring, his smile contagious, his talent unreal. So I pay tribute to a beautiful spirit, a consummate artist, a soulful brother…”thou aren’t not dead but flown afar…”. All you possessed, Chadwick, you freely gave. Rest now, sweet prince.” #WakandaForever

A post shared by Angela Bassett (@im.angelabassett) on Aug 28, 2020 at 8:43pm PDT

View this post on Instagram

💔

A post shared by Angela Bassett (@im.angelabassett) on Aug 28, 2020 at 8:34pm PDT

/Telegrafi/