E ardhmja e Chelsea mbetet disi e paqartë, veçanërisht me afatin e fundit për ofertat për blerjen e klubit nga Roman Abramovich që kaloi të premten pasdite, por tani duket sikur John Terry po kërkon të blejë një pakicë të aksioneve në klubin që ai përfaqësonte si kapiten.

Reklama

Si personazhi në fushë i epokës më të suksesshme të klubit londinez në historinë e klubit, anglezi ruan një marrëdhënie të ngushtë me klubin dhe mbështetësit e tij dhe ai shpreson të përfitojë nga kjo lidhje dhe të sigurojë një 10 për qind të aksioneve në klub.

Në krye të konsorciumit “True Blues”, Terry thuhet se po kërkon të lejojë fansat të blejnë argumentet e tifozëve në këmbim të të drejtave të votës, siç deklarohet në Daily Mail. Mbështetësit e Chelseat do të jenë në gjendje t’i blejnë ato token për rreth 100 euro, megjithëse nuk është e qartë se për çfarë do të lejohen të votojnë.

Reklama
Del në pah plani i "Perandorisë Saudite" që ta bëjë Chelsean një superfuqi botërore në futboll Del në pah plani i "Perandorisë Saudite" që ta bëjë Chelsean një superfuqi botërore në futboll
Reklama

Mbrojtësi legjendar nuk mund të përballojë të financojë një ofertë të plotë për blerje me çmimin prej rreth 2.5 miliardë euro që po diskutohet për të gjithë klubin, megjithatë Konsorciumi i True Blues shpreson të mbledhë mjaftueshëm për një 10 për qind të aksioneve.

Për shkak të marrëdhënies së tij pozitive me klubin, një nga pengesat më problematike tashmë është negociuar nga ish-lojtari anglez, me ofertën e tij që ka fituar mbështetjen e besimit të tifozëve të klubit dhe pronarëve të fushës së Chelsea, të cilët janë pjesë përbërëse e së ardhmes.

Edhe po të bëhen bashkë pronarët e Man Cityt dhe Newcastles, nuk mund ta kalojnë pasurinë e njeriut që dëshiron ta blejë Chelsean Edhe po të bëhen bashkë pronarët e Man Cityt dhe Newcastles, nuk mund ta kalojnë pasurinë e njeriut që dëshiron ta blejë Chelsean

“Chelsea ka qenë një pjesë kaq e rëndësishme e jetës sime për 22 vjet”, shpjegoi Terry.

Reklama

“Dua të shoh historinë dhe trashëgiminë e klubit të mbrojtur ndërsa kalojmë në një epokë të re me njerëz me mendje të njëjtë, të cilët kanë të njëjtin vizion afatgjatë për të ndërtuar klubin më të mirë të futbollit në botë. Ne e kuptojmë se sa e rëndësishme është ADN-ja jonë”.

Reklama

nuk dihet ende se kush do ta blejë klubin, por Terry shpreson t’i marrë më pas 10 për qind të aksioneve dhe të jetë pjesë e pandashme e bluve. /Telegrafi/