LAJMI I FUNDIT:

Cristiano Ronaldo thyen një rekord shumë të pabesueshëm, por humbet një tjetër pa e goditur topin në Euro 2024

Cristiano Ronaldo thyen një rekord shumë të pabesueshëm, por humbet një tjetër pa e goditur topin në Euro 2024

Cristiano Ronaldo ka thyer një rekord pa e goditur ende topin për Portugalinë në Euro 2024 – por ka humbur një tjetër.

Pesë herë fituesi i Topit të Artë do të udhëheqë sulmin për Portugalinë në ndeshjen hapëse të Grupit F kundër finalistëve të vitit 1996, Çekisë – në Red Bull Arena të Leipzig.

Dhe paraqitja e Ronaldos në kompeticion do të thotë se ai do të bëhet lojtari i parë që do të paraqitet në gjashtë kampionate evropiane, duke u paraqitur në çdo edicion të turneut që kur luajti në një Euro në 2004.


Ronaldo shkon në Euro 2024 për të arritur një rekord të jashtëzakonshëm – por shoku i skuadrës mund t'ia "vjedhë"
Lexo po ashtu Ronaldo shkon në Euro 2024 për të arritur një rekord të jashtëzakonshëm – por shoku i skuadrës mund t'ia "vjedhë"

Natyrisht, ish- ylli i Real Madridit dhe Manchester United jo vetëm që ka luajtur në pesë Euro të mëparshme, por ka shënuar edhe në secilën prej tyre.

Për më tepër, në moshën 39-vjeçare, Ronaldo do të ishte bërë gjithashtu lojtari më i vjetër jashtë fushës që do të merrte pjesë në një kampionat evropian këtë mbrëmje, por edhe shoku i tij i skuadrës Pepe, 41 vjeç, po bën një paraqitje.

Së fundi, nëse Ronaldo shënon në përballje, ai do të bëhet gjithashtu golashënuesi më i vjetër i turneut – potencialisht duke thyer një rekord të dytë në një mbrëmje.

Arda Guler realizon golin më të bukur deri më tani në Euro 2024
Lexo po ashtu Arda Guler realizon golin më të bukur deri më tani në Euro 2024

Ronaldo, megjithatë, ka humbur një rekord në Euro 2024 – atë të golashënuesit më të ri që ka shënuar në debutimin e tyre në Kampionatin Evropian.

Ylli i Real Madridit, Arda Guler, shënoi një gol mahnitës për Turqinë kundër Gjeorgjisë më herët të martën. Në moshën 19 vjeç e 114 ditë, ai thyen rekordin e gjatë të Ronaldos prej 19 vitesh e 128 ditësh që kishte qëndruar për 20 vjet. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Autogoli i vitit u shënua nga Vida në portën e Strakoshës - AEK kishte katër gola epërsi, por mbeti me një

Autogoli i vitit u shënua nga Vida në portën e Strakoshës - AEK kishte katër gola epërsi, por mbeti me një

Ligat tjera
Mascherano nuk përmbahet kur pyetet për skandalin në ndeshjen Argjentinë-Marok

Mascherano nuk përmbahet kur pyetet për skandalin në ndeshjen Argjentinë-Marok

Përfaqësueset
Reagon edhe Leo Messi për skandalin në Lojërat Olimpike në ndeshjen Argjentinë-Marok

Reagon edhe Leo Messi për skandalin në Lojërat Olimpike në ndeshjen Argjentinë-Marok

Përfaqësueset
ESPN zgjedh tre lojtarët më të mirë të shekullit – vendi i tretë i befason të gjithë

ESPN zgjedh tre lojtarët më të mirë të shekullit – vendi i tretë i befason të gjithë

Ndërkombëtare
Chelsea pagoi 40 milionë euro për të, sot ai punon në një kantier ndërtimi dhe lufton me fyerjet nga tifozët

Chelsea pagoi 40 milionë euro për të, sot ai punon në një kantier ndërtimi dhe lufton me fyerjet nga tifozët

Premier League
Shqipëria merr edhe një dënim nga UEFA për Euro 2024 - ndeshja e radhës 'pa' tifozë, por ka një kusht

Shqipëria merr edhe një dënim nga UEFA për Euro 2024 - ndeshja e radhës 'pa' tifozë, por ka një kusht

Kombëtarja e Shqipërisë
Kalo në kategori