Për të tretin vit radhazi, NBA ka shpallur lojtarët më të mirë të sezonit.

Gjatë mbrëmjes së kaluar është mbajtur ceremonia zyrtare e ndarjes së çmimeve për më të mirët e sezonit që lamë pas vetes.

Toronto Raptors është shpallur kampion i ligës më të fortë të basketbollit në botë, ku edhe MVP i finaleve u shpall lojtari i tyre, Kawhi Leonard.

Megjithatë kjo nuk vlen edhe sa i përket sezonit të rregullt pasi që më i miri i takoj yllit të Milwaukee Bucks, Giannis Antetokounmpo.

Kjo është hera e parë në karrierë për lojtarin amerikan me prejardhje greke ndërsa slloveni, Luka Doncic u shpall ‘rookie’ më i mirë i sezonit.

Ndryshe, 24-vjeçari u bë MVP i tretë më i ri në 40 vitet e fundit që e ka fituar këtë epitet pas Derrick Rose dhe LeBron James.

Të gjithë fituesit e çmimeve NBA 2019:

MVP: Giannis Antetokounmpo (Milwaukee)

Rookie: Luka Donçiç (Dallas)

Mbrojtësi më i mirë: Rudy Gobert (Utah)

Sulmuesi më i mirë: Pascal Siakam (Toronto)

Lojtari i gjashtë: Lou Williams (LA Clippers)

Trajneri: Mike Budenholzer (Milwaukee)

Lojtari më i favorshëm: Marcus Smart (Boston)

Çmimi për sjellje sportive: Mike Conley (Memphis)

Bashkëlojtar i Vitit: Mike Conley (Memphis)

Momenti i vitit: 50 pikë Derrick Rose

Çmimi i Ndihmës në Bashkësi: Bradley Beal (Uashington)

Komentatori i vitit: Robin Roberts (ABC)

Operatori i vitit: Jon Horst (Milwaukee)

Çmimi për arritjes jetësore: Larry Bird dhe Magic Johnson. /Telegrafi/