Tyson Fury ka pohuar se Wayne Rooney do t’i bashkohet atij si partner në stërvitje për rreth një muaj, ndërsa ai përgatitet për luftën e tij të padiskutueshme për titullin e peshave të rënda me Oleksandr Usyk.

Kampioni i botës në peshën e rëndë do të përballet me mbajtësin e titujve të jerm në boks në fillim të vitit të ardhshëm, pas fitoes ndaj Derek Chisoras në.

Rooney ishte ulur në afërsi të ringut për meçin e tij me Chisoran ​​- siç ishte Usyk – dhe ai kishte shumë komplimente për performancën dhe karrierën e boksierit në përgjithësi.

Fury bëri shaka gjatë një intervistoje të fundit në radio se ai dhe Rooney duhet të ndesheshin, duke pasur parasysh se ai duhet të përballet me kundërshtarë më të vegjël në përgatitje për përballjen me Usyk. Tani, duket se dyshja kanë rënë dakord të punojnë së bashku në palestër, ​​me kampionin botëror të peshave të rënda duke e thënë se ata do të fillojnë menjëherë pas Krishtlindjeve.

Reklama
Reklama

“Kam folur me Wayne (Rooneyn) mbrëmë dhe ai është gati për këtë”, bëri të ditur Fury në një intervistë të fundit. “Por, ai është një person që godet me dorën e djathtë, kështu që ai duhet të kalojë për të qenë një krah tjetër, mëngjarash. Kështu që ne do të sjellim Wayne për përgatitjen për Usyk”.

I pyetur nëse po bënte shaka, Fury u përgjigj: “Jo, jam shumë serioz. Ai është dakord, kështu që do të hyjë në kamp për rreth katër javë dhe do të më ndihmojë. Unë jam gjithashtu një fans i tij i madh”.

Kjo vjen pasi Rooney pretendoi se Fury duhet të shpallet legjendë për arritjet e tij brenda dhe jashtë vendit në boks, duke përfshirë fitimin e titujve botërorë në Gjermani dhe Amerikë. Ai beson se kampioni i dyfishtë ka ilustruar të gjitha pikat e mira të sportit dhe duhet të shpërblehet me titullin mbretëror. /Telegrafi/

Reklama