LAJMI I FUNDIT:

Çka u kërkua më së shumti në Wikipedia gjatë vitit 2023 – lista e plotë

Çka u kërkua më së shumti në Wikipedia gjatë vitit 2023 – lista e plotë

Wikipedia ka grumbulluar 84 miliardë shikime këtë vit, sipas shifrave të publikuara të martën nga Wikimedia Foundation, organizata jofitimprurëse që qëndron prapa enciklopedisë ‘online’ falas, që redaktohet nga publiku i gjerë.

Artikulli më i kërkuar për këtë vit në Wikipedia është ChatGPT, chatboti me Inteligjencë Artificiale që fitoi popullaritet menjëherë pas lansimit, një vit më parë, transmeton Telegrafi.

Siç raportohet, artikulli i dytë më i lexuar në Wikipedia për vitin vitin 2023 ishte lista vjetore e vdekjeve, në vendin e tretë renditet Kupa Botërore e Cricket 2023, në vendin e katërt renditet Liga Premier indiane dhe në vendin e pestë renditet filmi Oppenheimer; filmi i cili doli në kinema në muajin korrik.

Në listën e mëposhtme është lista e 25 artikujve më të kërkuar në Wikipedia për vitin 2023, gjithashtu edhe numrin e vizitave që ato kanë pasur.

1-ChatGPT: 49,490,406 vizita

2-Lista vjetore e vdekjeve 2023: 42,666,860 vizita

3-Kupa Botërore e Cricket 2023: 38,171,653 vizita

4-Liga Premier indiane: 32,012,810 vizita

5-Oppenheimer (film): 28,348,248 vizita

6-Kupa Botërore e Cricket: 25,961,417 vizita

7-J. Robert Oppenheimer: 25,672,469 vizita

8- Jawan (film): 21,791,126 vizita

9-Liga Premier indiane 2023: 20,694,974 vizita

10- Pathaan (film): 19,932,509 vizita

11- The Last of Us (seri Televizive): 19,791,789 vizita

12- Taylor Swift, 19,418,385: vizita

13-Barbie (film): 18,051,077 vizita

14- Cristiano Ronaldo: 17,492,537 vizita

15- Lionel Messi: 16,623,630 vizita

16-Liga Premier: 16,604,669 vizita

17- Matthew Perry: 16,454,666 vizita

18-Shtetet e Bashkuara: 16,240,461 vizita

19- Elon Musk: 14,370,395 vizita

20- Avatar: The Way of Water: 14,303,116 vizita

21- India: 13,850,178 vizita

22- Lisa Marie Presley: 13,764,007 vizita

23- Guardians of the Galaxy Vol. 3: 13,392,917 vizita

24-Pushtimi rus i Ukrainës: 12,798,866 vizita

25- Andrew Tate: 12,728,616 vizita.

Këto pamjet janë parë bazuar në versionin anglisht të Wikipedia-s, dhe të dhënat përfaqësojnë kërkimet që janë bërë deri më datën 28 nëntor. /Telegrafi/


Në trend Teknologji

Më shumë
Fshini këto aplikacione nga telefoni përpara se t'i shpenzojnë të gjitha paratë nga llogaritë e juaja bankare

Fshini këto aplikacione nga telefoni përpara se t'i shpenzojnë të gjitha paratë nga llogaritë e juaja bankare

Këshilla Teknologjike
WhatsApp prezanton veçori të reja të formatimit të tekstit

WhatsApp prezanton veçori të reja të formatimit të tekstit

Teknologji
Apple prezanton kufje të personalizuara Beats

Apple prezanton kufje të personalizuara Beats

Teknologji
Qytetari u bë viral derisa voziste Teslan dhe të njëjtën kohë vendosi pajisjet Apple Vision Pro, sekretari amerikan i Transportit ngre alarmin

Qytetari u bë viral derisa voziste Teslan dhe të njëjtën kohë vendosi pajisjet Apple Vision Pro, sekretari amerikan i Transportit ngre alarmin

Teknologji
Samsung zbulon specifikat e pajisjes së re Galaxy Fit 3

Samsung zbulon specifikat e pajisjes së re Galaxy Fit 3

Teknologji
Google ndalon gjeneratorin e imazheve Gemini, Inteligjenca Artificiale krijoi fotografi të pasakta historike

Google ndalon gjeneratorin e imazheve Gemini, Inteligjenca Artificiale krijoi fotografi të pasakta historike

Teknologji
Kalo në kategori