LAJMI I FUNDIT:

Cila është arsyeja që BMW vendosi të prodhojë bateri në SHBA?

Cila është arsyeja që BMW vendosi të prodhojë bateri në SHBA?

BMW së fundmi njoftoi për një investim prej 1.72 miliard eurove në ndihmën e fabrikës së saj të madhe Spartanburg në Karolinen Jugore për prodhimin e veturave dhe SUV-ve elektrike.

Reklama

Ajo shumë përfshinte edhe 711 milionë euro për ndërtimin e një fabrike në afërsi të saj për prodhimin e baterive.

Spartanburg është fabrika më e madhe e BMW në botë.

Fabrika ka 11 mijë njerëz të punësuar dhe prodhon 40 mijë SUV në vit, e që vetëm 40 për qind prej tyre shiten në tregun e Amerikës Veriore – pjesa tjetër eksportohet tek 120 vende të tjera.

Është një nga një sërë njoftimesh të tilla në muajt dhe vitet e fundit teksa prodhuesit e automjeteve po përgatiten për të filluar prodhimin e më shumë automjeteve elektrike.

Mercedes, Hyundai, Honda dhe të tjerë kanë njoftuar gjithashtu projekte për ndërtimin e impianteve të baterive në muajt e fundit, transmeton Telegrafi.

Njoftimi i BMW erdhi pas miratimit të Aktit të Reduktimit të Inflacionit të administratës Biden, i cili kufizon stimujt e taksave për automjetet elektrike për ato me prodhim baterish me bazë në SHBA dhe furnizime të lëndëve të para.

Rregullat lejojnë kreditimin e taksave të konsumatorit vetëm për automjetet elektrike që përmbushin synime gjithnjë e më strikte për prodhimin me bazë në SHBA të vetë automjeteve, si dhe të baterive të tyre.

Ata gjithashtu kërkojnë burime nga SHBA për lëndët e para të baterive dhe vendosin tapa në koston e automjeteve dhe të ardhurat e blerësve.

Blerësit mund të marrin kredi të plota tatimore vetëm nëse ata dhe automjetet i plotësojnë kërkesat.

Por ky lloj i rregullave nuk kishte asnjë ndikim në vendimin e BMW për të vendosur prodhimin e baterive në Karolinën e Jugut, tha kryetari i BMW Oliver Zipse në një intervistë me CNN Business. Logjistika e thjeshtë ishte një faktor shumë më i rëndësishëm. /Telegrafi/

Në trend Auto

Më shumë
Golfi prej 76 mijë eurosh u shit për 8 minuta

Golfi prej 76 mijë eurosh u shit për 8 minuta

Auto
Australia prezanton kamionin e parë

Australia prezanton kamionin e parë "hibrid plug-in" për zjarrfikësit

Auto
Britanikja shpjegon pse ndaloi në një pikë karburanti për ta mbushur Tesla-n e saj, veprimi i saj fitoi vëmendjen edhe të Elon Musk

Britanikja shpjegon pse ndaloi në një pikë karburanti për ta mbushur Tesla-n e saj, veprimi i saj fitoi vëmendjen edhe të Elon Musk

Auto
Volvo fillon të rimëkëmbet – shitjet e kompanisë në maj u rritën me 31 për qind

Volvo fillon të rimëkëmbet – shitjet e kompanisë në maj u rritën me 31 për qind

Auto
Të gjitha veturat e reja Tesla Model 3 tani kualifikohen për kreditimin e plotë të taksave prej 7,500 dollarësh

Të gjitha veturat e reja Tesla Model 3 tani kualifikohen për kreditimin e plotë të taksave prej 7,500 dollarësh

Auto
Rolls-Royce Cullinan Blue Shadow Edition është frymëzuar nga hapësira

Rolls-Royce Cullinan Blue Shadow Edition është frymëzuar nga hapësira

Auto
Kalo në kategori