LAJMI I FUNDIT:

Chelsea shpenzoi rreth 425 milionë euro për përforcime dhe rrënoi skuadrën e që e fitoi Ligën e Kampionëve

Chelsea shpenzoi rreth 425 milionë euro për përforcime dhe rrënoi skuadrën e që e fitoi Ligën e Kampionëve
(Foto: Chelsea FC)

Sipas të dhënave të portalit të specializuar të transferimeve – Transfermarkt, pronari i ri i Chelseat, Todd Boehly, ka shpenzuar 425 milionë euro në sezonin 2022/2023.

Transferimi më i shtrenjtë i Bluve ishte sjellja e Wesley Fofana nga Leicester City, të cilin e paguan 80.4 milionë euro, ndërsa transferimi i ukrainasit Mykhailo Mudryk nga Shakhtar Donetsk, i cili zyrtarisht nënshkroi dje (e diel), kushtoi 70 milionë euro (shumë që mund të arrijë deri në 100 milionë euro kur përfshihen bonuset dhe shtesat tjera).


Gjithsesi llogariten vetëm pagesat zyrtare të transferimeve, ndaj është logjike që me bonuse, shpenzimet e Chelseat do të jenë dukshëm më të larta se 425 milionë eurot e përmendura.

Ardhja e mbrojtësit të majtë të Brighton & Hove Albion, Marc Cucurella, i kushtoi Chelseat 65 milionë euro, ndërsa për Raheem Sterling nga Manchester City pagoi 56.2 milionë euro.

Dhe kjo nuk është e gjitha, Chelsea pagoi 38 milionë euro për Benoit Badiashile nga Monaco dhe Kalidou Koulibaly nga Napoli, ndërsa transferimi i Carney Chukwuemeka nga Aston Villa kushtoi 18 milionë euro.

Ata kanë paguar 12.5 milionë euro për Andrey Santos nga Vasco de Gama, derisa Pierre-Emerick Aubameyang nga Barcelona dhe David Fofana nga Molde kushtojnë 12 milionë euro. Për huazimin e Joao Felix nga Atletico Madridi e kanë paguar 11 milionë euro.

Transferimin e Gabriel Sloninas nga Chicago e kanë paguar për 9.09 milionë euro, ndërsa Denis Zakaria nga Juventusi, po ashtu i huazuar, është paguar tre milionë euro.

Dhe në fund, Chelsea është në pozitën e dhjetë në tabelë.

Duket se nuk ka mbetur asgjë nga klubi që fitoi Ligën e Kampionëve dy sezone më parë (2020/2021) sezonin e kaluar, ndërsa largimi i ish-pronarit Roman Abramovich dhe ardhja e Todd Boehly sollën një ndryshim në bankën e trajnerëve, shkarkimin e Thomas Tuchel dhe ardhjen e Graham Potter dhe shumë lojtarëve të rinj. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
E mposhti Furyn me spektakël, por Usykut do t’i hiqet titulli kampion i peshave të rënda në boks

E mposhti Furyn me spektakël, por Usykut do t’i hiqet titulli kampion i peshave të rënda në boks

Boks
Zbulohen fjalët e para që Tyson Fury ia tha Usykut pas përfundimit të meçit

Zbulohen fjalët e para që Tyson Fury ia tha Usykut pas përfundimit të meçit

Boks
Deklarata skandaloze e Tyson Furyt menjëherë pas humbjes ndaj Oleksandr Usyk

Deklarata skandaloze e Tyson Furyt menjëherë pas humbjes ndaj Oleksandr Usyk

Boks
Trajneri i ri i Liverpoolit përmend Dritën në fjalimin e tij lamtumirës për Feyenoordin

Trajneri i ri i Liverpoolit përmend Dritën në fjalimin e tij lamtumirës për Feyenoordin

Ndërkombëtare
Shpërthen ‘bomba’ në Spanjë: Dyshohet për një ndeshje të trukuar në La Liga

Shpërthen ‘bomba’ në Spanjë: Dyshohet për një ndeshje të trukuar në La Liga

La Liga
Zyrtare: Juventusi emëron legjendën e klubit si trajner të përkohshëm

Zyrtare: Juventusi emëron legjendën e klubit si trajner të përkohshëm

Serie A
Kalo në kategori