LAJMI I FUNDIT:

Çfarë duhet të hani kur vuani nga migrena?

Çfarë duhet të hani kur vuani nga migrena?

Migrena shkakton dhimbje të tmerrshme të kokës dhe zakonisht shkaktohet kur enët e vogla të gjakut në tru papritmas zgjerohen.

Ngrënia e parregullt, dehidrimi dhe ushqimet si djathi, vera e kuqe dhe çokollata janë ndër fajtorët më të zakonshëm të migrenës – por ka edhe shumë tjera që nuk i dini…


Mungesa e magnezit ndërlidhet me migrenën. Ekspertja e ushqimit, Erin Skinner, i këshillon klientët e saj  ta pasurojnë dietën e tyre me magnez. Ndër ushqimet që përmbajnë nivele të mëdha të magnezit janë arrat apo farat, si dhe spinaqi.

Ekspertja gjithashtu sugjeron t’i shmangni ushqimet si jogurti dhe djathi sepse i keqësojnë dhe i shkaktojnë dhimbjet e migrenës për shkak të nivelit të madh të histaminës që e përmbajnë. /Telegrafi/

Në trend Stil

Më shumë
Burri hasi në një gur varri me një kod QR - kur e skanoi nuk mund ta imagjinonte se çfarë pa

Burri hasi në një gur varri me një kod QR - kur e skanoi nuk mund ta imagjinonte se çfarë pa

A e dini se...
Kurrë nuk do t’ju kujtohet, por ndihmon shumë: Përse të gjithë në banjë duhet të mbajmë një buqetë eukaliptusi!

Kurrë nuk do t’ju kujtohet, por ndihmon shumë: Përse të gjithë në banjë duhet të mbajmë një buqetë eukaliptusi!

Bëje vet
Meshkujt e këtyre shteteve e kanë penisin më të madh në botë

Meshkujt e këtyre shteteve e kanë penisin më të madh në botë

Lifestyle
Meshkujt të cilët ju bëjnë këto pesë pyetje janë bindshëm më të mirët në seks

Meshkujt të cilët ju bëjnë këto pesë pyetje janë bindshëm më të mirët në seks

Intimitet dhe Pasion
Shtatë gjërat që nuk duhet t’i bësh nëse ke nisur një punë të re

Shtatë gjërat që nuk duhet t’i bësh nëse ke nisur një punë të re

Këshilla Lifestyle
Disa arsye pse mund të jeni beqarë, sipas shkencës

Disa arsye pse mund të jeni beqarë, sipas shkencës

Lifestyle
Kalo në kategori