Tifozët e Celtikut kishin përgatitur disa koreografi  për ndeshjen kundër skuadrës izraelite  Hapoel Beer Sheva.

Celtic fitoi me rezultat të thellë 5-2, ndërsa tifozët skocezë mbushën stadiumin me flamuj palestinez.

Kishte edhe parulla ‘Free Palestina’ e shumë të tjera.

palensitna

Aksioni madhor kishte përfshirë 1200 persona dhe ishte organizuar parmes  Facebook-ut me moton, “Fly the flag for Palestine, for Celtic, for Justice” (Valëvite  flamurin për Palestinën, për Celticun, për drejtësinë), transmeton Telegrafi.

palestina 3

Organizimi është bërë përmes një organizate që e sheh Izraelin si shtet kolonizues, aparteid dhe që bënë masakra mbi popullin palestinez.

Ky gjest sipas medieve britanike mund të dënohet nga UEFA.

palestina 1

Është hera e nëntë që brenda pesë viteve skuadra mund të përballet me një dënim.

UEFA ndalon përzierjen e politikës me futbollin . /Telegrafi/