LAJMI I FUNDIT:

Buffon i paralajmëron të gjithë ata që e shikojnë Shqipërinë si autsajdere e ‘grupit të vdekjes’

Buffon i paralajmëron të gjithë ata që e shikojnë Shqipërinë si autsajdere e ‘grupit të vdekjes’

Gianluigi Buffon mendon se grupi i Euro 2024 të kujton atë që Italia kaloi në Euro 2012, kur arriti në finale.

Kampionët në fuqi të Evropës janë vendosur në të njëjtin grup me Spanjën, Kroacinë dhe Shqipërinë në garën në Gjermani verën e ardhshme.

Buffon, i cili fitoi Kupën e Botës 2006 me Italinë dhe pas pensionimit është bërë shef i delegacionit për Azzurrët.

Skandal në shortin për Euro 2024: U dëgjuan zëra nga marrëdhënie intime, Giorgio Marchetti kërkoi të ndalej 'zhurma'
Lexo po ashtu Skandal në shortin për Euro 2024: U dëgjuan zëra nga marrëdhënie intime, Giorgio Marchetti kërkoi të ndalej 'zhurma'

Ai ishte gjithashtu një nga legjendat e pranishme në Hamburg për të ndihmuar në realizimin e shortit për fazën e grupeve sot dhe mbi të gjitha iu desh të vendoste sërish trofeun e Kampionatit Evropian.

“Ishte e mrekullueshme ta ktheja atë trofe në rreth, pasi ne ndjejmë krenari dhe përgjegjësi duke shkuar në këtë kompeticion si kampionë në fuqi”, deklaroi Buffon për RAI Sport.

“Duke parë që ishim në vazon 4, një barazim i vështirë do të ishte gjithmonë i mundshëm. Ky grup është pak si ai që patëm në Euro 2012 me Spanjën, Kroacinë dhe Republikën e Irlandës. Ne kaluam të dytin atë herë dhe arritëm në finale. Në format këtë herë kualifikohen edhe katër skuadrat më të mira të vendit të tretë, kështu që rrit shanset tona”.

Shqipëria në 'Grupin e Vdekjes' - Syvlvinho me komente interesante
Lexo po ashtu Shqipëria në 'Grupin e Vdekjes' - Syvlvinho me komente interesante

“Ne jemi të shqetësuar, por skuadrat e tjera nuk do të kërcejnë nga gëzimi për të luajtur me Italinë”.

Është një skuadër italiane në fluks, pasi Roberto Mancini fitoi Euro 2020 në verën e 2021, i vonuar me një vit për shkak të pandemisë, por më pas dha dorëheqjen në gusht dhe u zëvendësua nga Luciano Spalletti vetëm më 1 shtator.

“Do të ketë kohë deri në qershor që kjo skuadër të përmirësohet. Për sa i përket individëve, në garë janë 3-4 skuadra që kanë skuadra më të forta, por kur punojmë si një njësi e vetme, me një mendje, nuk e di se sa skuadra janë vërtet më të forta se ne”, shtoi legjenda italiane.

Duka parashikon atë që pak kush guxon ta bëjë për grupin e Shqipërisë
Lexo po ashtu Duka parashikon atë që pak kush guxon ta bëjë për grupin e Shqipërisë

Ndeshja hapëse është kundër Shqipërisë në Dortmund më 15 qershor, më pas Spanjës në Gelsenkirchen më 20 qershor dhe ndeshja e fundit në grup është me Kroacinë më 24 qershor në Leipzig.

“Natyrisht, ne nuk marrim asgjë si të mirëqenë. Shqipëria është në një grup shumë të vështirë, por meriton respekt jo vetëm nga ne, por edhe nga Spanja dhe Kroacia”, vazhdoi Buffon. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Këta janë dhjetë lojtarët shqiptarë më të paguar në futboll – Muriqi më lartë se Xhaka, befasojnë Hysaj dhe Muçi

Këta janë dhjetë lojtarët shqiptarë më të paguar në futboll – Muriqi më lartë se Xhaka, befasojnë Hysaj dhe Muçi

Ligat tjera
Zidane e ka refuzuar Man Unitedin për dy arsye qesharake

Zidane e ka refuzuar Man Unitedin për dy arsye qesharake

Premier League
Klubi i famshëm anglez buzë humnerës për shkak të problemeve financiare

Klubi i famshëm anglez buzë humnerës për shkak të problemeve financiare

Premier League
Ka klauzolë largimi prej 1 miliard euro, por Barcelona e gatshme ta shes yllin e saj për vetëm 40 milionë

Ka klauzolë largimi prej 1 miliard euro, por Barcelona e gatshme ta shes yllin e saj për vetëm 40 milionë

La Liga
Athletic Bilbao shkatërron Atletico Madridin, i bashkohet Mallorcas në finale

Athletic Bilbao shkatërron Atletico Madridin, i bashkohet Mallorcas në finale

La Liga
Klopp thotë se do të bëhet shumë nervoz nëse tifozët e Liverpoolit nuk e lënë të qetë lojtarin

Klopp thotë se do të bëhet shumë nervoz nëse tifozët e Liverpoolit nuk e lënë të qetë lojtarin

Premier League
Kalo në kategori