Gianluigi Buffon pranon se ai do të pranonte të ishte zgjedhja e dytë për Juventusin dhe do të marrë një ndeshje ndërkombëtare me Italinë kur të vendosë përfundimisht të dalë në pension.

41-vjeçari nuk tregon shenja të ngadalësimit dhe u emërua sot Ambasador i Mirësisë së KB për Programin Botëror të Ushqimit.

Pas ngjarjes, ai gjithashtu foli me gazetarët për rrugëtimin e tij aktual të karrierës dhe kthimin në Juve pas një sezoni me Paris Saint-Germain.

“Me të drejtë, disa njerëz në fillim u hutuan duke pranuar këtë rol të ri, por kuptova se klubi i vetëm ku mund të pranoja të isha zgjedhja e dytë ishte Juventusi. Prita dhe u provova ashtu si duhej”, ka thënë legjenda italiane.

“Unë jam i lumtur që kthehem në dhomën e zhveshjes me shokët e mi të skuadrës, duke përqafuar përsëri tifozët dhe drejtorët, dashamirët që i kam përjetuar aq shumë me brenda dhe jashtë fushës. Kjo ishte arsyeja pse bëra këtë zgjedhje”.

Gianluigi Bufon në kohën kur ishte te Parma (Foto: Grazia Neri/Getty Images/Guliver)

Sidoqoftë, kur Roberto Mancini sugjeroi që t’i jepej një lamtumirë te kombëtarja e Italisë, Buffon kishte ide të tjera.

“Falënderoj Mancini, i cili ka qenë gjithmonë i mirë me mua. Nëse Federata dhe Mancini e kishin këtë ide, unë do ta pranoja në momentin kur vendos të përfundoj karrierën time të lojës”.

Tani nuk ka asnjë nxitim, pasi ai është duke synuar një tjetër Scudetto me Juventusi dhe trajnerin e ri të tyre Maurizio Sarrin.

“Sarri ka ide shumë të qarta dhe kjo është sepse ai punon 30 vjet në futboll, kështu që në atë kohë ai përjetoi dhe mësoi aq shumë, nga suksesi dhe dështimi. Ai është i sigurt për ato që ai thotë dhe që u kalon lojtarëve”.

Gianluigi Buffon (Foto: Getty Images/ Guliver)

“Grupi është gjithashtu i gatshëm të mësojë diçka të re pas kësaj filozofie që Juve ka pasur për dhjetë vjet. Të gjithë flasin për Max Allegri, por mos harroni se kemi pasur së pari Antonio Conten atje”.

Buffon ia thyen rekordin Maldinit, bëhet lojtari me më së shumti paraqitje në histori të Serie A Buffon ia thyen rekordin Maldinit, bëhet lojtari me më së shumti paraqitje në histori të Serie A

“Kjo filozofi e re është diçka që nuk e kemi trajtuar kurrë më parë. Ne na pëlqen. Lojtarët e shkëlqyeshëm kanë nevojë për motivim të madh dhe shfaqjet do të vijnë”.

Juve janë rikthyer në krye të tabelës pas fitores së tyre 2-1 ndaj Interit të Contes. /Telegrafi/