LAJMI I FUNDIT:

Britanikët i vendosin sanksione të reja Bjellorusisë

Britanikët i vendosin sanksione të reja Bjellorusisë

Mbretëria e Bashkuar ka njoftuar një paketë të re sanksionesh kundër Bjellorusisë për rolin në lehtësimin e pushtimit rus të Ukrainës.

Reklama

Legjislacioni përfshin ndalime importi dhe masa të reja që synojnë parandalimin e propagandës në internet, raporton skynews.

Paketa konsiston gjithashtu në ndalimin e importit të arit, çimentos, drurit dhe gomës nga Bjellorusia dhe bllokimin e eksporteve në Bjellorusi nga Britania të kartëmonedhave dhe makinerive, si dhe mallrave, teknologjive dhe materialeve që mund të përdoren për prodhimin e armëve kimike dhe biologjike.

Rusët publikuan pamjet e rrëzimit të një droni, por doli të jetë fluturakja e tyre
Lexo po ashtu Rusët publikuan pamjet e rrëzimit të një droni, por doli të jetë fluturakja e tyre

Qeveria tha se do të ishte në gjendje të parandalonte kompanitë e caktuara të medias bjelloruse nga “përhapja e propagandës në Britani” me kompanitë e mediave sociale dhe ofruesit e shërbimeve të internetit që kufizojnë qasjen në faqet e internetit të organizatave të sanksionuara.

Bjellorusia, e udhëhequr nga presidenti Aleksandër Lukashenko që nga viti 1994, është aleati më i vendosur i Rusisë midis ish-shteteve sovjetike.

Lukashenko lejoi që territori bjellorus të përdoret për të nisur pushtimin e Ukrainës nga Kremlini në shkurt të vitit të kaluar.

Legjislacioni gjithashtu do të godasë ata që shmangin sanksionet, duke përfshirë kufizimin e fondeve që Bjellorusia mund të mbledhë duke kufizuar më tej qasjen e Bjellorusisë në tregjet financiare të Mbretërisë së Bashkuar. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Vitin e kaluar thoshte se për disa javë do të pushtojnë Ukrainën, tani ministri rus i Mbrojtjes pretendon se lufta do të zgjasë deri më 2025

Vitin e kaluar thoshte se për disa javë do të pushtojnë Ukrainën, tani ministri rus i Mbrojtjes pretendon se lufta do të zgjasë deri më 2025

Evropa
Rrahje masive mes kamarierëve dhe klientëve të një restoranti në Venecia

Rrahje masive mes kamarierëve dhe klientëve të një restoranti në Venecia

Evropa
Droni ukrainas sulmon fshatrat ruse, mbesin pa energji elektrike

Droni ukrainas sulmon fshatrat ruse, mbesin pa energji elektrike

Evropa
“Dëgjuam fjalë të zbrazëta nga Vuçiqi - radhën e ka BeH”: Mediumi serb me një analizë për ngjarjet në Kosovë dhe për përhapjen e mundshme të konfliktit në rajon

“Dëgjuam fjalë të zbrazëta nga Vuçiqi - radhën e ka BeH”: Mediumi serb me një analizë për ngjarjet në Kosovë dhe për përhapjen e mundshme të konfliktit në rajon

Serbia
Jep dorëheqje kryetari i parlamentit kanadez pasi lavdëroi publikisht nazistët para syve të Zelenskyt

Jep dorëheqje kryetari i parlamentit kanadez pasi lavdëroi publikisht nazistët para syve të Zelenskyt

Evropa
Rusia e para, Serbia e treta në Evropë sipas Indeksit Global të Krimit të Organizuar

Rusia e para, Serbia e treta në Evropë sipas Indeksit Global të Krimit të Organizuar

Serbia
Kalo në kategori