LAJMI I FUNDIT:

Rusët publikuan pamjet e rrëzimit të një droni, por doli të jetë fluturakja e tyre

Rusët publikuan pamjet e rrëzimit të një droni, por doli të jetë fluturakja e tyre

Rusia rrëzoi aksidentalisht dronin e saj të prodhuar nga Irani mbi Krime.

Reklama

Një dron ukrainas u raportuar se u rrëzua në pjesën lindore të gadishullit më 6 qershor nga kreu i Krimesë, Sergey Aksyonov, duke saktësuar se nuk ka të lënduar apo dëme.

Disa vende të NATO-s mund të përfundojnë duke dërguar trupa në Ukrainë
Lexo po ashtu Disa vende të NATO-s mund të përfundojnë duke dërguar trupa në Ukrainë

Ai ka publikuar edhe një imazh të dronit të rrëzuar. Njoftimi u nda gjithashtu nga shumë kanale pro-ruse në Telegram.

U shfaqën edhe pamjet me dron. Megjithatë, më vonë doli se pajisja e rrëzuar ishte një dron zbulues dhe sulmues Mohajer-6 i Iranit. Drone të tillë përdoren nga Rusia në luftën kundër Ukrainës.

Se bëhet fjalë për një dron iranian mund të përcaktohet nga pjesët karakteristike sikur krahët dhe shasia.

“Droni mori zjarr tashmë në ajër, gjë që tregon humbjen e tij nga sistemet kundërajrore. Për shkak të informacionit të parë për rrëzimin e pretenduar të dronit ukrainas, mund të supozohet se Mohajer-6 ra si viktimë e zjarrit miqësor”, shtuan ata.

Zelensky kritikon OKB-në dhe Kryqin e Kuq: Jam i tronditur
Lexo po ashtu Zelensky kritikon OKB-në dhe Kryqin e Kuq: Jam i tronditur

Analistët vunë në dukje se droni fluturoi pa municion, gjë që “sugjeron se kishte mision të zbulimit ose kthimin nga një sulm me armë tashmë të shpenzuara”.

Anton Gerashchenko, një këshilltar i Ministrisë së Punëve të Brendshme të Ukrainës, komentoi gjithashtu incidentin, duke vlerësuar forcat ruse të mbrojtjes ajrore për “punën e mirë”. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Polonia nuk do t’i dërgojë më armë Ukrainës, reagon Pentagoni

Polonia nuk do t’i dërgojë më armë Ukrainës, reagon Pentagoni

Amerika
Shefi i NATO-s thotë se dobësimi i Rusisë mund t'i lejojë SHBA-së të intensifikojë përpjekjet për t'iu kundërvënë Kinës

Shefi i NATO-s thotë se dobësimi i Rusisë mund t'i lejojë SHBA-së të intensifikojë përpjekjet për t'iu kundërvënë Kinës

Botë
Erdogan: Nëse është e nevojshme, Turqia mund të ndajë rrugën me BE-në

Erdogan: Nëse është e nevojshme, Turqia mund të ndajë rrugën me BE-në

Turqia
Një i vdekur dhe dhjetëra të lënduar – pamje nga një aksident kur një autobus u përplas dhe rrëshqiti “poshtë një autostrade” në shtetin e Nju Jorkut

Një i vdekur dhe dhjetëra të lënduar – pamje nga një aksident kur një autobus u përplas dhe rrëshqiti “poshtë një autostrade” në shtetin e Nju Jorkut

Amerika
'Serbia nuk ndahet nga Rusia', kësaj radhe pjesë e listës së vendeve mike për shkëmbime financiare

'Serbia nuk ndahet nga Rusia', kësaj radhe pjesë e listës së vendeve mike për shkëmbime financiare

Serbia

"Trupat e alienëve" të shfaqur në Kongresin meksikan dyshohet se janë të rreme

Amerika
Kalo në kategori