LAJMI I FUNDIT:

Bojkot në “Hekurudhat e Maqedonisë”, kërkojnë rritje të pagave

Bojkot në “Hekurudhat e Maqedonisë”, kërkojnë rritje të pagave

Personeli mekanik dhe ekzekutiv i HM Transport sot në ora 12:00 kanë filluar bojkot, ndërsa siç paralajmërojnë, nuk do të niset as treni për Manastir.

Reklama

Kërkojnë rritje të vlerës së pikës për 30 për qind, pagesë të pjesë së dytë nga paga për muajin shkurt dhe pagesë për punë natën për konduktorët. Nga sindikata kërkojnë edhe punësim për 40 makinistë, për çka, që në shkurt kanë dërguar kërkesë deri te Ministria e Transportit dhe Lidhjeve, Ministria e Financave dhe deri te Qeveria.

“Bojkoti do të zgjat deri në plotësimin e kërkesave. Edhe të lëshojnë pagë sot, bojkoti do të vazhdojë derisa nuk plotësohen të gjitha kërkesat”, deklaroi Toni Dimovski, kryetar i makinistëve dhe përfaqësëues i personelit makinist dhe ekzekutiv të HM Transport.

Sipas tij, deri tani nuk ka paralajmërime për takim me menaxhmentin e kompanisë.

Në trend Lajme

Më shumë
Profesori britanik: Terroristët duket se u trajnuan me makinat që SHBA-ja i dha Serbisë

Profesori britanik: Terroristët duket se u trajnuan me makinat që SHBA-ja i dha Serbisë

Lajme
Arsenal armësh e pamje nga ushtrimet e grupit terrorist në pronën e Radoiçiqit - të gjitha dëshmitë e siguruara deri më tani nga shteti i Kosovës

Arsenal armësh e pamje nga ushtrimet e grupit terrorist në pronën e Radoiçiqit - të gjitha dëshmitë e siguruara deri më tani nga shteti i Kosovës

Lajme
Policia konfiskon armë në Prishtinë e Podujevë – arrestohen tre persona

Policia konfiskon armë në Prishtinë e Podujevë – arrestohen tre persona

Kronika e Zezë
Rashiq: Unë dhe familja ime ndihemi më të sigurt në Kosovë sesa në Serbi

Rashiq: Unë dhe familja ime ndihemi më të sigurt në Kosovë sesa në Serbi

Lajme
“Video të reja nga Kosova tronditin Serbinë...”: Si i raportuan mediat rajonale pamjet e fundit të publikuara nga Policia e Kosovës

“Video të reja nga Kosova tronditin Serbinë...”: Si i raportuan mediat rajonale pamjet e fundit të publikuara nga Policia e Kosovës

Lajme
Kurti: Sulmi terrorist kishte qëllim aneksimin e veriut të Kosovës

Kurti: Sulmi terrorist kishte qëllim aneksimin e veriut të Kosovës

Lajme
Kalo në kategori