LAJMI I FUNDIT:

Blinken nga Olso kërkon nga Kosova dhe Serbia që të ulin tensionet në veri

Blinken nga Olso kërkon nga Kosova dhe Serbia që të ulin tensionet në veri

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka folur sërish për situatën në veri të Kosovës.

Reklama

Nga Oslo, Blinken u kërkoi krerëve të Kosovës dhe Serbisë që menjëherë të ndërmarrin masa për të ulur tensionet, duke paralajmëruar se ata po rrezikojnë aspiratat e integrimit evropian.

Ai tha se shumë aleatë shprehin shqetësimin për rritjen e tensioneve në veriun e Kosovës dhe i dënojnë fuqishëm sulmet e fundit ndaj KFOR-it, kolegëve tanë italianë dhe hungarezë që u lënduan në atë sulm.

Vazhdojnë protestat në veri - serbët kërkojnë largimin e policisë dhe kryetarëve të rinj
Lexo po ashtu Vazhdojnë protestat në veri - serbët kërkojnë largimin e policisë dhe kryetarëve të rinj

“Ne u bëjmë thirrje qeverive të Kosovës dhe të Serbisë që të ndërmarrin hapa të menjëhershëm për të ulur tensionet. Normalisht se ne mbështesim procesin për integrimin euroatlantik të Kosovës dhe Serbisë, por situata aktuale e pengon dhe s’e ndihmon lëvizjen në atë drejtim”, u tha Blinken gazetarëve.

Blinken ka reaguar edhe më herët, duke kërkuar nga Kosova që të mos hyjë me forcë në objektet komunale në komunat verore.

Reagimet ndërkombëtare erdhën pas aksioneve të Policisë së Kosovës, më 26 maj, në tri komunat në veri të Kosovës, Zubin Potok, Zveçan dhe Leposaviq, për të siguruar qasjen në objektet komunale të kryetarëve të ri të këtyre tri komunave. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Kreu i partisë opozitare në Serbi, Ponosh: Radoiçiq u lirua nga paraburgimi, sepse kishte marrëveshje me pushtetin

Kreu i partisë opozitare në Serbi, Ponosh: Radoiçiq u lirua nga paraburgimi, sepse kishte marrëveshje me pushtetin

Lajme
Osmani arrin në Spanjë: Do të flas për sigurinë në Kosovë, pas agresionit të Serbisë

Osmani arrin në Spanjë: Do të flas për sigurinë në Kosovë, pas agresionit të Serbisë

Lajme
Lirimi i Radoiçiqit nga paraburgimi, Bogdanoviq thirrje Osmanit e Kurtit: Mbroni qytetarët serbë në veri

Lirimi i Radoiçiqit nga paraburgimi, Bogdanoviq thirrje Osmanit e Kurtit: Mbroni qytetarët serbë në veri

Lajme
Policia kërkon ndihmë për identifikimin e një personi, dyshohet për vjedhje në Prishtinë

Policia kërkon ndihmë për identifikimin e një personi, dyshohet për vjedhje në Prishtinë

Kronika e Zezë
Abbott vizitoi ushtarët në kampin Bondsteel, konfirmon se do të vijnë edhe 200 ushtarë të tjerë

Abbott vizitoi ushtarët në kampin Bondsteel, konfirmon se do të vijnë edhe 200 ushtarë të tjerë

Lajme
Lëvizja pa viza nga 1 janari - Ambasada Gjermane del me njoftim, tregon se në cilat raste mund t'ju refuzohet hyrja

Lëvizja pa viza nga 1 janari - Ambasada Gjermane del me njoftim, tregon se në cilat raste mund t'ju refuzohet hyrja

Lajme
Kalo në kategori