Rreth 4500 lojtarë kanë luajtur të paktën një ndeshje në NBA gjatë dekadave të fundit.

Reklama

Qindra talente, e vështirë për t’u vendosur, pasi ka edhe nga ata që nganjëherë i shpëtojnë kujtesës, por edhe shija, pasi shumë prej njohëseve të basketbollit do të dëshironin që t’i shihni renditjet ndryshe.

Bleacher Report ka provuar ta bëjë një renditje, duke shikuar statistikat, trofetë, impaktin në lojë,por edhe duke u mbështetur në mendimin subjektiv të tyre, transmeton Telegrafi.

Ky medium ka nxjerrë më të mirët që mund t’i shini më poshtë.


20/KARL MALONE | Shënuesi i dytë në historinë e NBA-së, fytyra e basketbollit të viteve ’90, por pa asnjë unazë në gisht (trofe të fituar). Ai është në 20 top, shumë të tjerë nuk janë. Një zgjedhje që do të diskutojë shumë.


19 | CHARLES BARKLEY | Tani ne e njohim atë vetëm për analizat në TV dhe luftimet me Shaquille O’Neal (të cilin do ta gjejmë më lartë në renditje), por Barkley ka qenë një forcë e vërtetë për më shumë se një dekadë në NBA.


18 | JERRY WEST | Të gjithë e dinë atë, por duhet të përsëritet: logoja e NBA është marrë nga një prej gjuajtjeve të tij. Ai është fjalë për fjalë fytyra e ligës për dekada, përveç se është një kampion në çdo aspekt të lojës.


17 | DIRK NOWITZKI | Lojtari më i madh jo-amerikan në historinë e NBA, udhëheqës i Mavericks për 20 vjet dhe gjithmonë në krye. Ai ka një nga karrierat më të gjata në historinë e NBA. Një ikonë.


16 | KEVIN GARNETT | Në nivelin atletik, emocional dhe teknik, një lojtar i jashtëzakonshëm: një simbol për 20 vjet, kampion me Celtics, MVP, lider, All-Star dhe legjendë.


15 | KEVIN DURANT | Një lojtar që mund të ngjitet në pozicione në vitet e ardhshme: një lojtar që nuk ka ekzistuar kurrë më parë, një talent jashtë çdo lloji për çdo mbrojtje të imagjinueshme. Një kombinim i fizikut dhe teknikës që mund ta bëjë atë një lojtar në top-3 për pikët e shënuara në karrierën e tij. Aktualisht është në rrugën e duhur, me dy tituj NBA dhe Finale MVP.


14 | KOBE BRYANT | Ai nuk do ta pëlqente fare këtë renditje (e përpiluar nga Bleacher Report në vitin 2019, para aksidentit tragjik): nuk ka nevojë të renditni tituj dhe triumfe. I jashtëzakonshëm dhe unik.


13 | HAKEEM OLAJUWON | Lojtari i gjatë, por me teknikë dhe rendiment në të dy anët e fushës. Padyshim ndër të parët, sidomos në dekadat e fundit. Sapo Jordan u largua, ai arriti dy titujt në NBA.


12 | DAVID ROBINSON | Robinson para Kobet???”, “Edhe para Olajuëon!!!”: sipas Bleacher Report po, mbi të gjitha për efektivitetin dhe performancën në një nivel statistikor (dhe jo vetëm) gjatë karrierës së tij të gjatë.


11 | OSCAR ROBERTSON | Mbreti i triple-dubble, lojtari që mbi të gjitha ka ditur të interpretojë çdo aspekt të lojës sikur të ishte arma e tij më e mirë.


10 | STEPH CURRY | Askush nuk e ka revolucionarizuar lojën më shumë sesa gjuajtësi më i mirë në historinë e NBA.  Tre tituj të fituar, rekordeve dhe gjithçka tjetër… Kjo tregon arsyen e pranisë së tij në TOP 10 të NBA.


9 | WILLT CHAMBERLAIN | Në këtë pikë të renditjes, ajri bëhet i rrallë, për këdo por jo për Wilt. Gjiganti më i madh nga të gjithë në historinë e NBA. 100 pikë në një ndeshje, 50 pikë mesatarja në një sezon e shumë rekorde tjera.


8 | BILL RUSSELL | Bill Russell para Wilt Chamberlain. Vështirë të gjesh fjalë të tjera për lojtarin më të suksesshëm në historinë e ligës.


7 | TIM DUNCAN | A është Spurs #21 më i mirë se Russell dhe Chamberlain? Pak a shumë është si të zgjidhni se a është më i mirë mamin ose babin. Dikush mund të mos ketë dyshime të mëdha për t’iu përgjigjur pyetjes. Për Bleacher Report ky është vendi i tij i duhur.


6 | SHAQUILLE ‘ONEAL | Lojtari më dominues fizikisht në historinë e lojës: Shaq është padyshim një kampion. Ai është në top-10 të të gjitha kohërave, para të gjithë “mjeshtrave” e tjerë të lojës.


5 | LARRY BIRD | Këtu hyni në Olimp (jo se nuk ishim atje më parë), por me të vërtetë arrini në thelb të basketbollit: lojtari i Celtics hyn në top-5, i cili njihet si një nga ata që e kanë ndryshuar fytyrën dhe konceptin basketbollit.


4 |  MAGIC JOHNSON | Buzëqeshja e tij, pasazhet e tij, historia e tij, sukseset e tij: nëse NBA është bërë një ligë globale i detyrohet ndeshjeve të tij dhe mënyrës së tij unike të të luajtur në fushë. Shumë triumfe në parket, tituj dhe çmime të fituara. Magic Johnson është “Showtime”.


3 | KAREEM ABDUL-JABBAR | Në podium mund të përfundonin shumë prej emrave që i lexuar tashmë, por vështirë se dikush do ta kishte merituar më shumë se ai: pikëshënuesi më i mirë në historinë e NBA. Askush nuk ka shënuar më shumë se ai.


2| LEBRON JAMES | Një lojtar unik në llojin e tij, një talent që ne kemi mjaft fat që mund të admirojmë në parket edhe për disa vite të tjera. Shumë trofe, i treti me pikë në NBA.


1 | MICHAEL JORDAN | Më i madhi i të gjitha kohërave, në renditjen e Bleacher Report dhe mbase edhe në që mund ta hartojnë të gjithë.

Nuk ka si ai. Vazhdon të mbetet i admiruar edhe sot për lojë.


/Telegrafi/