Presidenti Joe Biden ka telefonuar për herë të parë të martën me homologun rus, Vladimir Putin.

Sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki tha se Biden foli me Putinin rreth traktatit të Fillimit të Ri, Ukrainës, sulmin kibernetik Solarwinds, Afganistanin dhe helmimit të Alexey Navalnyt.

Është hera e parë që dy burrat kanë folur që kur Biden mori detyrën javën e kaluar. Putini ishte një nga udhëheqësit e fundit botërorë që është përgëzuar për fitoren e presidencës, raporton cnn.

Kremlini konfirmoi thirrjen dhe kërkesat e Bidenit për të liruar Navalnyn, udhëheqësin e opozitës, transmeton Telegrafi.

Navalny u arrestua në një aeroport të Moskës në dielën, vetëm pak çaste pasi mbërriti nga Gjermania, ku kaloi pesë muaj duke u rikuperuar shkaku i helmimit nga Novichokut, për të cilin u fajësua qeveria Ruse. Kremlini në mënyrë të përsosur mohoi çdo gjë që kërkon.

Në njoftimin e Kremlinit nuk përmendet Navalny si një pikë bisedimi në thirrjen e parë midis Presidentëve. Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov nuk dha një përgjigje specifike se si Putini reagoi ndaj kërkesës së Bidenit për lirimin e Navalnyt. /Telegrafi/