LAJMI I FUNDIT:

Berrettini nuk e fiton finalen e parë Grand Slam, humb në Wimbledon

Berrettini nuk e fiton finalen e parë Grand Slam, humb në Wimbledon
(Foto: Screenshot/Twitter)

Tenisti italian, Matteo Berrettini, nuk ka arritur ta vazhdojë fillimin e mbarë në finalen e të dielës në Wimbledon, të cilën e humbi pas katër setesh.

Tenisti italian befasoi duke e nisur me stil finalen e madhe në Londër dhe duke e fituar setin e parë 6-7 (7-4) përballë Novak Djokovicit.

Megjithatë tenisti me renditjen më të mirë në botë u rikthye për t’i fituar tri setet e radhës (6-4, 6-4, 6-3) dhe kështu e fitoi për të gjashtën herë Wimbledonin.

(Foto: Twitter/We Are Tennis)

Njëherësh, ky ishte titulli i 20-të Grand Slam për 34-vjeçarin, i cili e ka barazuar rekordin me Roger Federer dhe Rafael Nadal.

Dueli zgjati plot tre orë e 24 minuta, derisa u ndoq nga 15.000 tifozë. Kjo ishte pjesëmarrja e parë e 24-vjeçarit Berrettini në një finale Grand Slam, derisa për Djokovic finalja e 30-të. /Telegrafi/


Në trend Sport

Më shumë
E kryer: Nuk është më në planet e tij, Ancelotti i kërkon Perezit ta largojë lojtarin nga Real Madridi

E kryer: Nuk është më në planet e tij, Ancelotti i kërkon Perezit ta largojë lojtarin nga Real Madridi

La Liga
Xabi Alonso ka vendosur se cilën skuadër dëshiron ta drejtojë sezonin e ardhshëm

Xabi Alonso ka vendosur se cilën skuadër dëshiron ta drejtojë sezonin e ardhshëm

Bundesliga
Tre emra në listën e Bayernit për ta zëvendësuar Tuchelin - njëri do t'iu shokojë

Tre emra në listën e Bayernit për ta zëvendësuar Tuchelin - njëri do t'iu shokojë

Bundesliga
Zbulohet lojtari që do të jetë fytyra e PSG-së pas largimit të Mbappes në verë

Zbulohet lojtari që do të jetë fytyra e PSG-së pas largimit të Mbappes në verë

Ligue 1
Top 15 klubet që fitojnë më së shumti para nga shitja e biletave: Barcelona, kampione e padiskutueshme - Reali i katërti

Top 15 klubet që fitojnë më së shumti para nga shitja e biletave: Barcelona, kampione e padiskutueshme - Reali i katërti

Ndërkombëtare
“Është Modrici i ardhshëm, blijeni” - Ancelotti i kërkon Perezit blerjen e yllit të Interit

“Është Modrici i ardhshëm, blijeni” - Ancelotti i kërkon Perezit blerjen e yllit të Interit

La Liga
Kalo në kategori