Ai është rritur në një ishull të vogël, shumë larg kryeqytetit të Gabonit, ndërsa Gedson Fernandes, kishte një ëndërr, të luante në Ligën Premier.

Edhe pse kishte shumë zhurmë dhe mosmarrëveshje, duket se ëndrra e tij do të bëhet realitet.

Tottenham ka rënë dakord për ta marr Fernandesin në huazim me mundësi bërje për 65 milionë euro.

Kjo shifër mund të përfaqësojë goditje të madhe për Benfican, që e paguan 250 euro dhe një thes me topa për të nënshkruan më të si fëmijë.

Pavarësisht se nuk e kishte nisur mirë dhe ishte zëvendësues në fillim të sezonit, talenti i Fernandes gjithmonë është vlerësuar nga Benfica, që i kanë vënë një klauzolë lirimi prej 100 milionë euro.

Klubi portugez pa diçka të veçantë tek ai që në moshë të re dhe luftoi me rivalët e Sporting Lisbon për ta sjellë atë në klub kur ai ishte vetëm 10 vjeç.

Fernandes nënshkroi për Benfica në vitin 2009 pasi kishte kaluar një vit në akademinë e SC Frielsas.

Ai u bë pjesë e grupit të ekipit B në vitin 2017. Pas një sezoni të plotë me ekipin B, Fernandes u promovua në ekipin e parë.

Në vitin 2018, pasi u fut në ekipin e parë të Benficas, Fernandes u konsiderua si një nga lojtarët më perspektiv në Evropë, duke u futur edhe në lisën e ngushtë prej 20 vetash për çmimin Golden Boy.

21-vjeçari bëri 46 paraqitje në të gjitha garat në edicionin e tij të parë të plotë, duke shënuar tre gola dhe duke dhënë gjashtë asistime, ku edhe Benfica fitoi kampionatin.

Edhe pse ai nuk ka arritur t’i ruajë nivelet nga sezoni i kaluar te Benfica, Jose Mourinho e ka kërkuar te Tottenham, si blerja e tij e parë.

Ai nuk përfaqëson llojin e lojtarit që normalisht e do Jose Mourinho.

Situata aktual është se Mourinho e ka mbyllur marrëveshjen për djaloshin dhe ai pritet të ketë testet mjekësore dhe nënshkruajëë këtë ajvë me Tottenhamin.

Rruga e tij dhe fëmijëria

Rruga e tij deri në këtë pikë nuk ka qenë e lehtë.  Ai lindi në ishullin e Afrikës Qendrore të Sao Tome – i vetmi emër i rëndësishëm që del nga i njëjti vend është menaxheri i Eolves, Nuno Espirito Santo.

Vendi u themelua nga portugezët në shekullin XV gjatë epokës së tregtisë së skllevërve afrikanë.

Në vitet e tij të hershme, Fernandes kishte shumë pak, pasi familja e tij luftonte për mbijetesë financiare. Të luash futboll ishte mënyra e tij për të shpëtuar dhe ishin rrugët e Sao Tome që ai mësuan atij zanatin.

Ai dhe familja e tij përfundimisht u lejuan të shpërngulen në Portugali kur Fernandes ishte akoma i ri dhe u vendosën në qytetin jug-lindor të Frielas.

Fernandes iu bashkua akademisë lokale të futbollit, ku talentet e tij shpejt u panë. SC Frielas nuk janë të njohur për prodhimin e emrave, por në një ndeshje ndaj Benficas – një nga klubet më të mëdha në vend – erdhi thirrja e madhe.

Prindërit e tij fillimisht ishin kundër idesë që ai të bashkohej me Benfican, por disa trajnerë në Frielas i bindën se ishte një mundësi që ata nuk mund ta lejonin tu ikte nga dora.

Ishte e qartë se Fernandes kishte aftësi të natyrshme me topin në këmbët e tij, por ai shpesh irritonte trajnerët, pasi nuk ua pasonte as shokëve të tij të skuadrës.

“Gedson, të lutem, ulu pak dhe lëri të tjerët të luajnë”, i thoshte trajneri Paulo Sergio gjatë një ndeshje.

‘Trajner … të lutem më lër të luaj edhe më shumë,’ iu përgjigj Fernandes.

“Unë premtoj se nuk do të shënoj më i vetëm”.

Prirja e tij për të dribluar është akoma e dukshme në lojën e tij, por me kalimin e viteve Fernandes është zhvilluar si një mesfushor. 21-vjeçari është një lojtar i bërë tani dhe i sigurt.

Me Moussa Sissoko e lënduar deri në prill dhe Giovani Lo Celso e Tanguy Ndombele, që nuk kanë arritur të adaptohen, Fernandes do t’i ofrojë Mourinhos një lojtar formacioni. /Telegrafi/