LAJMI I FUNDIT:

Bayern Munichu merr vendim përfundimtar për trajnerin Thomas Tuchel

Bayern Munichu merr vendim përfundimtar për trajnerin Thomas Tuchel

Trajneri Thomas Tuchel do të largohet përfundimisht nga kampionët e Bundesligës, Bayern Munich, në përfundim të sezonit 2023/24.

Bayern Munich ka njoftuar zyrtarisht arritjen e marrëveshjes së ndërjelltë me trajnerin gjerman për ndarjen mes veti në fund të qershorit të këtij viti.


“FC Bayern Munich dhe kryetrajneri Thomas Tuchel kanë vendosur së bashku t’i japin fund bashkëpunimit, i cili fillimisht ishte planifikuar të përfundonte më 30 qershor 2025, më 30 qershor 2024”.

“Ky është rezultati i një bisede miqësore midis CEO Jan-Christian Dreesen dhe Thomas Tuchel”, thuhet në njoftimin e Bavarezëve.

Kjo vjen pas tre humbjeve radhazi për Bayernin, duke përfshirë një humbje jashtëzakonisht të dëmshme 3-0 ndaj liderit të ligës Bayer Leverkusen, i cili tani qëndron tetë pikë larg në krye të tabelës.

Tuchel e mbajti mezi punën e tij sezonin e kaluar, pasi Bayern siguroi titullin e Bundesligës në ditën e fundit falë një goli të vonshëm fitues nga Jamal Musiala.

Titulli nuk ishte as në duart e Bayernit pasi Dortmundi nuk arriti të fitonte ndeshjen e tyre të fundit, duke i dhënë përfundimisht titullin Tuchelit.

Zidane i gatshëm të marrë menjëherë drejtimin e gjigantit evropian nëse shkarkohet trajneri i tyre
Lexo po ashtu Zidane i gatshëm të marrë menjëherë drejtimin e gjigantit evropian nëse shkarkohet trajneri i tyre

Duke pasur parasysh blerjen e Harry Kane në verë, Tuchel pritej të kishte një kohë më të lehtë në Gjermani duke marrë parasysh humbjen e Jude Bellingham për Dortmundin.

Megjithatë, skuadra e Xabi Alonsos duket se ka dalë nga hiçi dhe rekordi i pamposhtur i liderëve duket se i ka kushtuar me detyrë Tuchelit. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Para ndeshjes me Man Cityn, kamerat kapin një veprim befasues nga lojtarët e Real Madridit

Para ndeshjes me Man Cityn, kamerat kapin një veprim befasues nga lojtarët e Real Madridit

Liga e Kampionëve
“Vetëm një skuadër në Evropë është më e mirë se Bayern Munich” – legjenda e bavarezëve flet për Tuchel dhe ecurinë e klubit

“Vetëm një skuadër në Evropë është më e mirë se Bayern Munich” – legjenda e bavarezëve flet për Tuchel dhe ecurinë e klubit

Liga e Kampionëve
Gundogan i pamëshirshëm për shokun e skuadrës, e lë fajtor për eliminimin e Barcelonës

Gundogan i pamëshirshëm për shokun e skuadrës, e lë fajtor për eliminimin e Barcelonës

La Liga
Parashikimi i 'çmendur' i Jose Mourinhos për fundin e Ligës Premier po del i saktë

Parashikimi i 'çmendur' i Jose Mourinhos për fundin e Ligës Premier po del i saktë

Premier League
Mirupafshim Xavi! Barcelona thuhet se ka gjetur trajnerin e ri

Mirupafshim Xavi! Barcelona thuhet se ka gjetur trajnerin e ri

La Liga
I kryqëzuar nga të gjithë për eliminimin e Barcelonës - reagon Ronald Araujo

I kryqëzuar nga të gjithë për eliminimin e Barcelonës - reagon Ronald Araujo

Liga e Kampionëve
Kalo në kategori