Bashkimi Evropian e ka gati vendimin qysh javën e ardhshme për të vendosur tarifa tregtare në vlerë prej 4 miliardë dollarë ndaj importeve amerikane në shenjë hakmarrje për subvencionet amerikane ndaj kompanisë Boeing.

Siç thonë diplomatët evropianë, një shumicë e qeverive të BE-së kanë mbështetur vendosjen e tarifave, pasi ministrat e Tregtisë së BE-së do të takohen të hënën. Kandidati demokrat Joe Biden ka fituar në zgjedhjet amerikane, por republikani Trump do të qëndrojë president deri më 20 janar dhe ka shumë mundësi për të rritur tarifat e amerikane për Evropën që u vendosën në një rast paralel mbi subvencionet për Airbus.

Reklama

Përfaqësuesi i Tregtisë i SHBA-së, muajin e kaluar paralajmëroi se çdo tarifë e BE do të “detyronte një përgjigje të SHBA” dhe Trump ka kërcënuar të “godasë më fort”. Brukseli i sheh tarifat e veta – të autorizuara nga Organizata Botërore e Tregtisë – si levë e rëndësishme në negociatat për t’i dhënë fund një mosmarrëveshjeje që filloi në 2004.

Reklama

“Unë do të prisja që tarifat të vendoseshin të martën ose të mërkurën e ardhshme”, tha një diplomat i BE-së.

Në muajin tetor të vitit të kaluar, Washingtoni vendosi tarifa për aeroplanët e Airbus dhe produkteve të tjera evropiane nga djathi te ullinjtë dhe uiski. Të kombinuara, të dy rastet përfaqësojnë mosmarrëveshjen më të madhe në botë për tregtinë e korporatave. Washingtoni argumenton se nuk ka asnjë bazë ligjore për tarifat e BE-së, sepse subvencionet themelore për Boeing janë shfuqizuar.

Reklama

Zyrtarët evropianë argumentojnë se është vetëm OBT-ja që mund të vendosë për pajtueshmërinë dhe se drita jeshile e muajit të kaluar qëndron. Të dy palët akuzojnë njëra tjetrën për mosrespektim të vendimeve të OBT, por shihen si të vendosura për të maksimizuar pozicionet e tyre përpara negociatave të mundshme. Pas mbajtjes së tarifave për të shmangur përplasjen me fushatën presidenciale të SHBA, qeveritë e BE pastruan zyrtarisht tarifat të martën, ditën e zgjedhjeve, por tani duhet të vendosin kohën e tyre.

Reklama

Tarifat do të godasin aeroplanët dhe produkte të tjera të SHBA-së, frutat, arrat dhe prodhimet e tjera të fermës, lëng portokalli, disa pije alkoolike dhe mallra të tjerë nga pajisjet e ndërtimit në tavolinat e kazinosë.

Reklama

Tarifat e reja të BE-së do t’i japin gjithashtu Britanisë së Madhe, e cila u largua nga blloku këtë vit, vendime delikate në lidhje me bashkimin me fqinjët në vendosjen e tarifave në një kohë kur ajo kapet midis negociatave tregtare me Shtetet e Bashkuara dhe BE-së. /Telegrafi/