Barcelona është duke ndjekur sulmuesin e Gremios, Everton Soares dhe mbrojtësin e Flamengo, Rodrigo Caios.

Everton, 23 vjeç, ishte golashënuesi më i mirë për kombëtaren e tij në turneun e kësaj vere në Copa America dhe në të vërtetë ai shënoi golin e fitores ndaj Perusë.

Në të vërtetë, Everton ka shënuar 63 gola në karrierën e tij te Gremio dhe performancat e tij të shkëlqyera i fituan atij një vend të spikatur në skuadrën e kësaj vere për turneun e tyre të suksesshëm.

Barcelona pas dyshes së Interit, De Vrij dhe Skriniar Barcelona pas dyshes së Interit, De Vrij dhe Skriniar

Në gusht, një raport në Radio Marca pretendonte se Atletico Madrid ishte optimist se mund të lidhin një marrëveshje për sulmuesin dhe se ata ishin të gatshëm të prisnin deri në janar – fundi i sezonit në Brazil – për të nënshkruar me lojtarin.

Everton Soares (Foto: Lucas Uebel/Getty Images/Guliver)

Mbrojtësi qendror Caio u bashkua me Flamengon në janar pasi kishte kaluar të gjithë karrierën e tij profesionale në klubin e tij të lindjes Sao Paulo, duke bërë 277 paraqitje në ekipin e parë dhe ai ka fituar katër paraqitje me Brazilin.

Në verën e vitit 2015 u raportua që mbrojtësi kishte nënshkruar me Valencian për 12.5 milionë euro, por u raportua se ai dështoi dy teste mjekësore dhe marrëveshja dështoi.

Sipas El Mundo Deportivo, Barcelona do të tentojë transferimin e tyre në afatin kalimtar të janarit. /Telegrafi/