Thomas Markle po kërcënon të dërgojë vajzën e tij, Meghan Markle dhe Princin Harry në gjykatë në mënyrë që të shohë nipërit e mbesat e tij.

Ish-drejtori i ndriçimit 77-vjeçar ende nuk i ka takuar dy fëmijët e Dukës dhe Dukeshës së Sussex-it, Archie dhe Lilibet Mountbatten-Windsor, ose dhëndrin e tij.

Por duke folur në një intervistë për Fox News, Z. Markle tha se ishte i gatshëm ta çonte çështjen në gjyq ‘në një të ardhme shumë të afërt’, shkruan DailyMail.

Z. Markle ka pasur një marrëdhënie të tensionuar me vajzën e tij që nga dasma mbretërore, para së cilës ai bëri një marrëveshje me një fotograf paparaci për të inskenuar disa fotografi të tij.

Ai më pas u tërhoq nga përcjellja e Meghanit në altar në ceremoninë e martesës, pasi pësoi një sulm në zemër, dhe kështu Princin Charles zuri vendin e tij.

Meghan më vonë i tha Oprah Winfreyt se babai i saj e kishte ‘tradhtuar’ dhe ajo ‘e kishte të vështirë të pajtohej’ me të. Marrëdhënia vetëm është tensionuar pasi Z. Markle ka vazhduar të flasë me gazetarët dhe paparacët.

Por me shëndetin e tij të sëmurë që vazhdon të përkeqësohet, Thomas ka thënë se ka frikë se ai kurrë nuk do të takojë Archien, dy vjeç, ose foshnjën Lilibet, e cila lindi më 4 qershor.

Duke folur nga shtëpia e tij në Rosarito, Meksikë, 70 milje larg rezidencës së Çiftit Sussexes, ai tha: “Ne nuk duhet ta ndëshkojmë [Lilin] për sjelljen e keqe të Meghan dhe Harryt”.

“Archie dhe Lili janë fëmijë të vegjël. Ata nuk janë në politikë. Ata nuk janë peng. Ata nuk janë pjesë e lojës. Dhe ata janë gjithashtu mbretërorë dhe kanë të drejta të njëjtat të drejta si çdo mbretëror tjetër”.

Vëllai i Meghan Markle i cili nuk flet me motrën e tij, do të jetë pjesë e 'Big Brother VIP' në Australi Vëllai i Meghan Markle i cili nuk flet me motrën e tij, do të jetë pjesë e 'Big Brother VIP' në Australi

“Unë do të bëj kërkesë në gjykatat e Kalifornisë për të drejtat për të parë nipërit e mbesat e mia në një të ardhme shumë të afërt”, shtoi ai.

Në intervistë, Z. Markle gjithashtu kritikoi njoftimin e Princit Harry për realizimin e librit që ai pritet ta publikojë në vitin 2022.

Libri, i botuar nga Penguin Random House me një fitim të raportuar prej 20 milionë dollarësh, do të mbulojë ‘ngritjet dhe uljet, gabimet, mësimet e marra’ të jetës së tij si dhe krizën e vitit të kaluar të ashtuquajtur Megxit.

Por Z. Markle sugjeroi që ‘pas tri seancave me psikiatrit dhe Oprah Winfrey’, Princi nuk do të ‘kishte shumë më shumë për të thënë’.

Muajin e kaluar z. Markle nisi një sulm ndaj Harryt dhe vajzës së tij, duke i quajtur ata ‘të ftohtë’ dhe persona që refuzonin ta takonin atë.

“Sigurisht që dhemb, ka vrasës me sëpatë në burg dhe familja e tyre vjen për t’i parë”, tha ai në një intervistë televizive bombastike në 60 Minutes.

“Unë nuk jam një vrasës. Kam bërë një gabim memec dhe jam ndëshkuar për të. Kjo shfaqje në të cilën kanë qenë, ata flasin për dhembshuri, nuk ka dhembshuri për mua, nuk ka dhembshuri për familjen time dhe as dhembshuri për botën”, tha babai i dukeshës.

“Nëse do të kisha bërë diçka shumë të gabuar, do të ishte mirë, por nuk e kam bërë”, shtoi ai.

“Do të jem shumë i zhgënjyer që nuk arrij ta mbaj në krahë mbesën time”, theksoi Thomas.

Ai gjithashtu vlerësoi intervistën shumë të reklamuar dhe të diskutueshme televizive të çiftit me Oprah Windreyn në mars duke akuzuar drejtuesin e emisionit bisedues në ShBA se i kanë paguar çiftin.

“Unë kam gjëra për të thënë. Oprah Winfrey, për një, mendoj se po luan me Harryn dhe Meghanin”, tha ai.

“Unë mendoj se ajo po i përdor ata për të ndërtuar rrjetin e saj dhe për të ndërtuar shfaqjet e saj të reja dhe mendoj se ajo ka përfituar nga një njeri shumë i dobësuar dhe e ka shtyrë atë të thotë gjëra që thjesht nuk duhet t’i thuash në televizion”.

“Ajo natyrisht nuk do të pajtohet dhe madje mund të më padisë, nuk më intereson. Por në fund të fundit ajo është duke punuar me Harry”, tha ai.

Thomas gjithashtu i tregoi Fox-it se si vajza e tij mori shijen e parë të famës – dhe u magjeps menjëherë nga ajo.

Ai tha se ishte kur ajo ishte në moshën 12 vjeçe, ai e lejoi atë të vinte bashkë me të në tapetin e kuq të çmimeve “Emmy Awards”, në vitin që ai ishte i ftuar dhe fitoi një çmim.

“Meghan u kthye drejt meje dhe më tha: ‘Babi, unë dua të bëhem e famshme ashtu si ti një ditë’”, tha ai, duke shtuar se ai i tha vajzës së tij në atë kohë se është ajo që ka rëndësi, jo fama. /Telegrafi/