LAJMI I FUNDIT:

Axel Witsel pensionohet nga Belgjika

Axel Witsel pensionohet nga Belgjika

Ylli i Atletico Madridit, Axel Witsel është pensionuar nga ndeshjet ndërkombëtare me Belgjikën.

Lojtari iu bashkua Los Roiblancos në një transferim të lirë në fillim të sezonit 2022/23 pas largimit të tij nga skuadra e Bundesligës, Borussia Dortmund.


34-vjeçari ra dakord për një marrëveshje njëvjeçare në Madrid, me opsionin për ta zgjatur atë, nëse ai fillon, ose ka luajtur mbi 45 minuta në 25 ndeshje në La Liga.

Kjo klauzolë që atëherë është aktivizuar dhe ai do të qëndrojë në Madrid sezonin e ardhshëm si një pjesë kyçe e planeve të Diego Simeone.

Si pjesë e dëshirës së tij për të qëndruar në një nivel të qëndrueshëm për Los Rojiblancos, dhe për të kaluar më shumë kohë me familjen e tij, vendimi është bërë për t’i dhënë fund karrierës së tij te Djajtë e Kuq pas 130 paraqitjeve.

Witsel, i cili bëri debutimin e tij ndërkombëtar në vitin 2008, u paraqit në pesë turne të mëdha për Belgjikën, me vetëm Jan Vertonghen (147) që luajti më shumë për ekipin kombëtar gjatë historisë së tyre 119-vjeçare. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Zinedine Zidane ‘një hap larg’ emërimit si trajner i gjigantit të njohur evropian

Zinedine Zidane ‘një hap larg’ emërimit si trajner i gjigantit të njohur evropian

Ndërkombëtare
“Vetëm një skuadër në Evropë është më e mirë se Bayern Munich” – legjenda e bavarezëve flet për Tuchel dhe ecurinë e klubit

“Vetëm një skuadër në Evropë është më e mirë se Bayern Munich” – legjenda e bavarezëve flet për Tuchel dhe ecurinë e klubit

Liga e Kampionëve
E ardhmja e Guardiolës tek Man City në dyshim – një emër i ri del favorit për ta zëvendësuar atë

E ardhmja e Guardiolës tek Man City në dyshim – një emër i ri del favorit për ta zëvendësuar atë

Premier League

"Çfarë mund të kishim bërë?! Ai donte të largohej" - Guardiola flet për për golashënuesin më të mirë të Ligës Premier

Premier League
Jo vetëm mes Gundogan dhe Araujos – zënkat e mëdha mes shokëve të skuadrës në historinë e sportit

Jo vetëm mes Gundogan dhe Araujos – zënkat e mëdha mes shokëve të skuadrës në historinë e sportit

Ndërkombëtare
Shkodran Mustafi parashikon fituesin e Kampionatit Evropian dhe paralajmëron rikthimin në futboll

Shkodran Mustafi parashikon fituesin e Kampionatit Evropian dhe paralajmëron rikthimin në futboll

Përfaqësueset
Kalo në kategori