LAJMI I FUNDIT:

Avril Lavigne rikthehet me këngë të re pas pauzës pesëvjeçare

Avril Lavigne rikthehet me këngë të re pas pauzës pesëvjeçare
Avril Lavigne, (Foto: Neilson Barnard/Getty Images/Guliver)

Këngëtarja e famshme kanadeze, Avril Lavigne, është rikthyer në skenën muzikore me këngën “Head Above Water”.

Reklama

Kënga e saj e re do të jetë pjesë e albumit të gjashtë me radhë, i cili do të publikohet në vitin e ardhshëm.

Projektin e ri muzikor, Lavigne e ka shoqëruar me videoklip, regjinë e të cilit e ka bërë Elliott Lester.

“Head Above Water” flet për luftën e këngëtares me sëmundjen Lyme, e cila kishte bërë që karriera e saj muzikore të ngecë.

Kujtojmë që në një letër të hapur drejtuar fansave, 34-vjeçarja kishte thënë se i ka kaluar vitet më të këqija dhe e ka zhvilluar luftën më të vështirë në jetë.

Albumin e fundit, këngëtarja e kishte lansuar në vitin 2013, ndërsa vetëm dy vite më pas u diagnostikua me sëmundjen Lyme.

Lajmet për Avril Lavigne
Lexo po ashtu Lajmet për Avril Lavigne

“Kam kaluar vite duke luftuar ndaj kësaj sëmundjeje të ligë. Në një moment më është dashur ta pranoja vdekjen dhe mundja ta ndjeja sikur më shuhej trupi”.

“Dukej sikur po mbytem, po fundosem dhe më duhej të dilja në sipërfaqe dhe të merrja ajër. Sikur të isha në një lumë dhe rryma më tërhiqte teposhtë, ndërsa aq shumë kisha nevojë për frymëmarrje”, kanë qenë fjalët e saj.

Avril Lavigne gjatë një performance në Korenë e Jugut (Foto: Chung Sung-Jun/Getty Images/Guliver)

Njëherësh, përmes letrës, këngëtarja ka dashur që ta ngrejë edhe vetëdijen e njerëzve për këtë sëmundje të rëndë.

“Një pickim i thjeshtë i një insekti mund t’jua shkatërrojë jetën. Njerëzit nuk e kuptojnë se kjo sëmundje duhet të mjekohet menjëherë”, ka thënë Lavigne.


Sëmundja Lyme, e cila njihet edhe si Borreliosa Lyme, është një sëmundje infektive e shkaktuar nga llojet e bakterit Borrelia (Borrelia burgdorferi, Borrelia afzelii e Borrelia garinii) që bartet me anë të rriqrave. Shenja më e shpeshtë e infeksionit është një zonë e gjerë e skuqur e lëkurës që quhet ‘erythema migrans’, e cila paraqitet përreth vendit të pickimit nga rriqrat. Sëmundja mund të shkaktojë një sërë problemesh fizike dhe mendorë nëse nuk mjekohet me kojë. Mjekohet kryesisht me antibiotikë, ndërsa shërimi mund të zgjasë disa muaj, por edhe vite.


/Telegrafi/

Në trend Magazina

Më shumë
ATK-ja vendos detyrime tatimore ndaj këngëtarit Sinan Vllasaliu, akuzohet se ka dëmtuar shtetin e Kosovës me mbi 24 mijë euro

ATK-ja vendos detyrime tatimore ndaj këngëtarit Sinan Vllasaliu, akuzohet se ka dëmtuar shtetin e Kosovës me mbi 24 mijë euro

Magazina
Emina Çunmulaj bëhet pjesë e jurisë të

Emina Çunmulaj bëhet pjesë e jurisë të "Miss USA 2023"

Magazina
Shakira besonte në dashuri të përjetshme me Gerard Piquen: Mendoja se vetëm vdekja do të na ndante

Shakira besonte në dashuri të përjetshme me Gerard Piquen: Mendoja se vetëm vdekja do të na ndante

Magazina
Si rrallë herë, Zayn Malik publikon foto të vajzës së tij në rrjetet sociale

Si rrallë herë, Zayn Malik publikon foto të vajzës së tij në rrjetet sociale

Magazina
Reagimi i mrekullueshëm dhe plot krenari i Rita Orës kur në ekran i shfaqet foto e Dua Lipës

Reagimi i mrekullueshëm dhe plot krenari i Rita Orës kur në ekran i shfaqet foto e Dua Lipës

Magazina
Marina Vjollca shkëlqen me stilin unik gjatë pjesëmarrjes në Javën e Modës në Milano

Marina Vjollca shkëlqen me stilin unik gjatë pjesëmarrjes në Javën e Modës në Milano

Magazina
Kalo në kategori