LAJMI I FUNDIT:

Australia do të shqyrtojë idenë e njohjes së shtetit palestinez

Australia do të shqyrtojë idenë e njohjes së shtetit palestinez

Ministrja e Jashtme e Australisë, Penny Wong, tha se Canberra do të shqyrtojë njohjen e shtetit palestinez, një ndryshim në politikë, ndërsa komuniteti ndërkombëtar kërkon një zgjidhje me dy shtete për t’i dhënë fund konfliktit izraelito-palestinez, shkruan Reuters.

Në një fjalim të martën, Wong mbështeti komentet e Sekretarit të Jashtëm të Britanisë, David Cameron, i cili ka thënë se njohja e një shteti palestinez, duke përfshirë Kombet e Bashkuara, do ta bënte zgjidhjen me dy shtete të pakthyeshme, transmeton Telegrafi.


Wong tha se komuniteti ndërkombëtar po diskuton shtetësinë palestineze, “si një mënyrë për të ndërtuar momentin drejt një zgjidhjeje me dy shtete”.

Pamjet me dron që tregojnë se si Gaza dikur e gjallë palestineze është shndërruar në një djerrinë rrënojash nga bombardimet izraelite
Lexo po ashtu Pamjet me dron që tregojnë se si Gaza dikur e gjallë palestineze është shndërruar në një djerrinë rrënojash nga bombardimet izraelite

“Një zgjidhje me dy shtete është shpresa e vetme për të thyer ciklin e pafund të dhunës”, tha ajo, duke folur në universitetin kombëtar australian.

E ashtuquajtura zgjidhja me dy shtete ka qenë prej kohësh baza për përpjekjet ndërkombëtare të paqes për të zgjidhur konfliktin e gjatë izraelito-palestinez, por procesi ka ngecur për një dekadë edhe para luftës së tanishme në enklavën palestineze të Gazës midis Izraelit dhe grupit militant palestinez Hamas.

Palestinezët aspirojnë të kenë një shtet të pavarur në Bregun Perëndimor dhe Jerusalemin Lindor – të pushtuar nga Izraeli që nga Lufta e Lindjes së Mesme të vitit 1967 – dhe duke përfshirë Gazën.

Spanja është ndër vendet e tjera perëndimore që shtyjnë para agjendën për një njohje të tillë, dhe është një nga përkrahësit kryesorë të një lëvizjeje të tillë brenda Bashkimit Evropian. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Vera më e nxehtë ndonjëherë? Ekspertët zbulojnë se çfarë mund të ndodhë në Evropë në muajt e ardhshëm

Vera më e nxehtë ndonjëherë? Ekspertët zbulojnë se çfarë mund të ndodhë në Evropë në muajt e ardhshëm

Evropa
Publikohen imazhet e reja të bombarduesit të ri amerikan B-21 Raider, është i armatosur me armë bërthamore

Publikohen imazhet e reja të bombarduesit të ri amerikan B-21 Raider, është i armatosur me armë bërthamore

Amerika
Putin pretendonte se janë “më modernet”, por tanket ruse T-90 me lehtësi po shkatërrohen nga ukrainasit – pamje që e dëshmojnë

Putin pretendonte se janë “më modernet”, por tanket ruse T-90 me lehtësi po shkatërrohen nga ukrainasit – pamje që e dëshmojnë

Evropa
Netanyahu thotë se sulmet ajrore izraelite që vranë dhjetëra persona në Rafah ishin “gabime tragjike”

Netanyahu thotë se sulmet ajrore izraelite që vranë dhjetëra persona në Rafah ishin “gabime tragjike”

Azia
Një ‘rekord humbjesh ditore’ u mposht tri herë në dy javët e fundit teksa Rusia humbi gjysmë milioni trupa në Ukrainë - thotë Kievi

Një ‘rekord humbjesh ditore’ u mposht tri herë në dy javët e fundit teksa Rusia humbi gjysmë milioni trupa në Ukrainë - thotë Kievi

Botë
Shpërthime të fuqishme në qytetin e pushtuar ukrainas

Shpërthime të fuqishme në qytetin e pushtuar ukrainas

Evropa
Kalo në kategori