LAJMI I FUNDIT:

Arsyet pse mendoni për ish-in tuaj, edhe pse jeni në një lidhje të lumtur: Kjo gjë është vendimtare

Arsyet pse mendoni për ish-in tuaj, edhe pse jeni në një lidhje të lumtur: Kjo gjë është vendimtare

Çdo fillim është i pakëndshëm derisa të mësohemi me njëri-tjetrin

Reklama

Ish-lidhja apo ish-martesa pas vete lënë momente të shumta të hidhura, por edhe momente të lumtur të cilat gjithmonë do t’i kujtojmë.

Pas një ndarjeje, shumica e njerëzve kanë nevojë për një periudhë të caktuar për të kapërcyer marrëdhënien e vjetër dhe për të gjetur forcën për të filluar diçka të re.

Çdo fillim është i pakëndshëm derisa të mësohemi me njëri-tjetrin. Me ish-in tuaj, e dinit saktësisht se si do të shkonin gjërat, dhe tani duhet të flisni dhe të mësoni gjithçka nga e para, transmeton Telegrafi.

Këto gjëra ju bëjnë të mendoni për ish-in tuaj dhe të rishikoni nëse keni marrë vendimin e duhur. Nëse nuk e keni të qartë pse mendoni për dashurinë tuaj të vjetër, dhe keni një të re, ekspertët e “Yourtango” zbulojnë pesë arsye.

Shutterstock

1. Ju mungon komoditeti i të njohurit

Kur jeni në një lidhje të re, një nga arsyet që ju mungon dashuria juaj e vjetër është komoditeti i të njohurit. Në një lidhje të re, sapo po mësoheni me njëri-tjetrin dhe kjo mund të jetë shumë e lodhshme. Kështu që ndoshta nuk ju mungon aq shumë ish-i juaj, sa ngushëllimi që ndjeni me dikë që e njihni mirë.

2. Jeni të tërhequr nga kujtimet

Ju keni kaq shumë kujtime dhe momente të bukura me ish-in tuaj, dhe me dikë të ri duhet ta ndërtoni përsëri. Ndoshta po kaloni pranë vendit ose restorantit tuaj të preferuar, ndaj mbani mend kohët e mira. Nëse mendoni për ato ditë dhe shijoni kujtimet dhe ndjenjat që ngjallin, kjo është krejtësisht në rregull – ato janë pjesë e jetës suaj dhe nuk duhet të hiqni dorë prej tyre.

3. Ju mungon gjithçka që ishte e bukur

Ju kujtohen të gjitha momentet e mëdha dhe të vogla kur jeni ndjerë si personi më i dashur në botë. Kur ndaheni me dikë, nuk i zhbëni cilësitë e tij të mira. Ka më shumë prej tyre në kujtimet tuaja, dhe ndoshta në jetën reale, dhe po – është plotësisht e ligjshme nëse ju mungojnë.

4. Keni harruar të kaluarën

Truri i njeriut tenton të “zbukurojë të kaluarën”. Me kalimin e viteve, edhe ajo marrëdhënie toksike pushon së shkaktuari ndjenja të këqija. Duke harruar të kaluarën, ju ndrydhni dhimbjen me të cilën është ngjyrosur, e cila është pjesë e mekanizmit të mbijetesës.

5. Ju mungon personi me të cilin jeni dashuruar

Dashuria na ndryshon dhe na frymëzon të jemi versioni më i mirë i vetvetes. Ish-i juaj u bë ish sepse cilësitë e tij të këqija mbizotëruan dhe ju nuk duhet ta harroni këtë. Mos e fajësoni veten për këtë, ose mos u mërzitni që ai është bërë personi me të cilin nuk u dashuruat në fillim.

Pra, nëse ju mungon ende ish-i juaj, kjo është në rregull! Ne të gjithë e bëjmë atë, të paktën një herë në jetën tonë. Gjëja kryesore është të mos lejoni që ajo të sabotojë marrëdhënien tuaj të re. /Telegrafi/

Në trend Femra

Më shumë
Pesë femrat më të stiluara këtë javë: Pamela është e patejkalueshme, palltoja e Angelina Jolie-s është ëndrra e çdo femre

Pesë femrat më të stiluara këtë javë: Pamela është e patejkalueshme, palltoja e Angelina Jolie-s është ëndrra e çdo femre

Moda
Fustanet valëvitëse për çdo ditë: 10 kombinimet që do të vishni nga mëngjesi në mbrëmje

Fustanet valëvitëse për çdo ditë: 10 kombinimet që do të vishni nga mëngjesi në mbrëmje

Keshilla Modë
Kjo është çështja në të cilën shumica e çifteve nuk pajtohen!

Kjo është çështja në të cilën shumica e çifteve nuk pajtohen!

Në çift
Ke fytyrë të rrumbullakët? Ja disa prerje flokësh që shkojnë më shumë për çdo formë

Ke fytyrë të rrumbullakët? Ja disa prerje flokësh që shkojnë më shumë për çdo formë

Flokë dhe stil
Edicion sfidues i modës nga Jennifer Aniston

Edicion sfidues i modës nga Jennifer Aniston

Femra
Pse Selena Gomez thotë se e shmang dhomën e gjumit në ditët e rënduara psikologjikisht

Pse Selena Gomez thotë se e shmang dhomën e gjumit në ditët e rënduara psikologjikisht

Psikoprofil
Kalo në kategori