Diego Costa  duket se nuk ka gjasa të bëjë një rikthim të bujshëm në Ligën Premier me Arsenalin  dhe është në prag të nënshkrimit për një klub të ri, sipas raportimeve të fundit.

Sulmuesi 33-vjeçar brazilian aktualisht është lojtar i lirë pasi u largua nga Atletico Mineiron në janar, me klubin që nënshkroi vetëm gjashtë muaj më parë.

Ish-ylli i Atletico Madridit dhe Chelseat u lidh kohët e fundit me një kalim te Arsenali, me Mikel Artetan që dëshiron të përforcojë fazën ofanzive.

Credit: PA

Costa thuhet se refuzoi një lëvizje te klubi i La Ligës, Cadiz, ndërsa besohej se Arsenali bëri një ‘konsultim joformal’ për disponueshmërinë e tij.

Reklama

Corinthians ishte një tjetër klub i gatshëm për t’i marrë shërbimet e tij, me ekspertin e transferimeve Fabrizio Romano tani që raporton se skuadra braziliane po “shtyhet” për marrëveshjen.

Reklama

Romano pretendon se një marrëveshje verbale midis Corinthians dhe Costa tani është “më afër”, por klubi tani është duke pritur për një “përgjigje përfundimtare” nga reprezentuesi spanjoll.

“Corinthians po angazhohet që të përfundojnë nënshkrimin e Diego Costas në [disa] orët e ardhshme”, shkroi ai në Twitter.

“Marrëveshja verbale tani më afër – ende në pritje të detajeve të fundit dhe përgjigjes përfundimtare nga sulmuesi brazilian i cili tani është [një] lojtar i lirë”.

Reklama

Costa bëri largimin e tij të dytë nga Atletico në vitin 2020 pasi kontrata e tij u ndërpre, me lojtarin e lirë të lindur në Brazil që vazhdoi të bënte 19 paraqitje për Mineiro. /Telegrafi/