LAJMI I FUNDIT:

Arsenali dhe Atletico Madridi janë afër të arrijnë një marrëveshje të madhe shkëmbimi

Arsenali dhe Atletico Madridi janë afër të arrijnë një marrëveshje të madhe shkëmbimi

Atletico Madridi thuhet se po shqyrton një marrëveshje shkëmbimi me Arsenalin që do të përfshinte mbrojtësit Kieran Trippier dhe Hector Bellerin.

Reklama

Trippier ka pasur dy sezone të forta në Spanjë, duke luajtur 35 ndeshje në të gjitha garat sezonin e fundit, ku Atletitico fitoi titullin e parë në kampionat që nga 2014.

Por, sipas gazetës Marca, kampionët e La Ligës janë të gatshëm të lejojnë mbrojtësin anglez të largohet dhe mund të kërkojnë të fillojnë një shkëmbim që do të shihte mbrojtësin e Topçinjve, Bellerin, të kalonte në drejtim të kundërt.

Drejtori sportiv i Atleticos, Andrea Berta, thuhet se është shumë i rëndësishëm për Bellerin, i cili filloi te Barcelona para se të transferohej në sistemin e të rinjve të Arsenalit në vitin 2011.

Në mundësinë e një marrëveshje shkëmbimi midis palëve, Marca shton se mundësia e bërjes së një shkëmbimi midis dy lojtarëve mund të studiohet.

Atletico dhe Arsenali bënë biznes verën e kaluar kur Topçinjtë aktivizuan klauzolën e lirimit të Thomas Partey prej 45 milionë funtesh dhe lejuan Lucas Torreiran të kalonte në Wanda Metropolitano si huazim.

Përveç Arsenalit, për Trippier po interesohet edhe Manchester Unitedi, i cili dëshiron që ai të sigurojë konkurrencë shtesë për Aaron Wan-Bissaka.

Trippier është nën kontratë deri në vitin 2023 dhe mund të jetë i disponueshëm për një tarifë midis 15 dhe 20 milionë eurove. /Telegrafi/