Arsenali ka arritur të fitojë me rezultat 2-1 ndaj Liverpoolit në ndeshjen derbi të javës së 36-të në Ligën Premier.

Ekipi i Mikel Artetas ka arritur të fitojë me rikthim ndeshjen derbin ndaj ekipit të Jurgen Kloppit.

Golat në këtë ndeshje u shënuan nga Alexandre Lacazette (32’) dhe Reiss Nelson (44’) për vendasit, ndërsa Sadio Mane (20’) për Reds.

Arsenali triumfon me rikthim ndaj Liverpoolit dhe vazhdon të synojë një vend në Evropë Arsenali triumfon me rikthim ndaj Liverpoolit dhe vazhdon të synojë një vend në Evropë

Lojtari më i vlerësuar i ndeshjes ishte sulmuesi francez, Lacazette, i cili pas një goli dhe një asistimi u notua me 8.4.

Në anën tjetër, nota më e ulët e takimit shkoi për portierin e Reds, Alisson Becker që u vlerësua me notë 4.8.

Në këtë ndeshje për 90 minuta luajti edhe Granit Xhaka te Arsenali duke pasur paraqitje të mirë me notë 7.7, ndërsa Xherdan Shaqiri u vlerësua me 6.2 për pak minuta sa luajti.

Arsenal:

Liverpool:

/Telegrafi/