Disney dhe Sony janë ribashkuar për filmin e ri të sagës “Spider-Man”.

Të dy kompanitë patën një ekskluzivitet gjatë kësaj vere, duke i lënë fansat të frikësuar se versioni i personazhit të luajtur nga Tom Holland do të duhej të ndërpritej, shkruan DailyMail, transmeton Telegrafi.

Por pasi lidhën një marrëveshje të enjten në orët e vona, studiot njoftuan të premten se Marveli i Disney-t, mund të ecë përpara me një film të ri “Spider-Man”, thuhet sipas Variety.

Yjet e filmit, Tom dhe Zendaya të dy ndanë kënaqësinë me fansat e tyre në rrjetet sociale, duke publikuar një GIF të super heronjve.

Tom postoi një klip në Instagram të Leonardo DiCaprios në Wolf of Wall Street duke thënë: “E dini çfarë? Nuk po iki. Nuk po iki. Nuk jam duke ikur!”

View this post on Instagram

😏

A post shared by Tom Holland (@tomholland2013) on Sep 27, 2019 at 8:41am PDT

Filmi i tretë i “Spider-Man” pritet të publikohet më 16 korrik 2021.

Doli në gusht lajmi se Disney dhe Sony ishin në krye të financimit dhe se nëse çështja nuk zgjidhej, MCU do të humbiste ekskluzivitetin për realizimin e “Spider-Man”.

Tom mbeti publikisht optimist, duke i thënë Entertainment Weekly: “Kush e di se çfarë mban e ardhmja? Por gjithçka që di është se do të vazhdoj të luaj Spider-Man. Do të jetë kaq argëtuese, megjithatë ne zgjedhim ta bëjmë atë”.

Në marrëveshjen origjinale, Disney mori 5 për qind bruto të dollarit të parë. Mosmarrëveshja për verën gjoja buronte nga dëshira e Sony-t për t’iu përmbajtur kësaj kontrate, ndërsa Disney dëshironte të ndante në mënyrë të barabartë financimin.

Amy Pascal, e cila ishte në Sony deri në vitin 2015 dhe ishte një prodhuese në dy filmat e parë: “Homecoming” dhe “Far From Home” përmes kompanisë së saj, është përsëri për filmin e tretë.

Sony fitoi të drejtat e “Spider-Man” në fund të viteve 1990 dhe shpejtoi një trilogji të filmave me veprim të drejtpërdrejtë midis viteve 2002 dhe 2007.

Sony pastaj ribotoi ekskluzivitetin me shfaqjen e vitit 2012, “The Amazing Spider-Man”.

Spider-Man (Foto: Christopher Polk/Getty Images/Guliver)

Vazhdimi i vitit 2014, “The Amazing Spider-Man 2” ishte një zhgënjim sipas kritikëve të filmit.

Në deklaratën e tij këtë të premte duke njoftuar filmin e ri të “Spider-Man” të Marvel, Kevin Feige vuri në dukje duke thënë: “Ai gjithashtu ndodh që të jetë heroi i vetëm me superfuqi për të kapërcyer universet kinematografike, kështu që ndërsa Sony vazhdon të zhvillojë vargun e tyre të Spider-it, ju kurrë nuk dini se çfarë surprizash e ardhmja mund të ketë”. /Telegrafi/