Arrigo Sacchi: Dje u ndjeva sikur e pashë Milanin e vjetër

Arrigo Sacchi ka lavdëruar Stefano Piolin dhe Milanin pas paraqitjes fantastike të tyrë në fitoren 2-0 ndaj Lazio mbrëmjen e së shtunës, duke thënë se ndihej sikur po e shikonte Milanin e vjetër.

Rossonerët u rikthyen në pozitën e dytë në tabelën e Serie A dhe tani janë me pikë të barabarta me liderët e tabelës Interin, duke përmbysur situatën në favorin e tyre pas humbjes së thellë me rezultat 5-1 në derbin e qytetit.

Prurjet e reja Christian Pulisic dhe Noah Okafor shënuat golat e fitores në minutën e 60-të dhe në minutën e 88-të respektivisht.

Pioli u desh të menaxhoj mungesat në këtë takim, me mesfushorët kyç Rade Krunic dhe Ismael Bennacer që vazhdojnë të mbesin jashtë fushave për shkak të lëndimit. Ruben Loftus-Cheek gjithashtu u desh të zëvendësohej pas vetëm 30 minutave lojë.

Përkundër të gjitha problemeve, ata arritën përsëri të dhurojnë një shfaqje të bukur për tifozët e ekipit.

Duke shkruar në kolumnën e tij javroe për “La Gazzetta dello Sport”, Sacchi u shpreh: “Milani ndaj Lazios, veçanërisht në pjesën e dytë, ishte në kufijtë e perfeksionit”.

Pioli: Juventusi është favorit për Scudetto
Lexo po ashtu Pioli: Juventusi është favorit për Scudetto

“Ata ishin një ekip i organizuar, agresiv, ku secili ndihmonte njëri-tjetrin. U luajt shumë me topin në fushë duke mos humbur kohë me krosime të panevojshme”, shtoi Sacchi.

Milan do të rikthehet në aksion këtë të martë, teksa ata do të ballafaqohen e ekipin gjerman Borussia Dortmund ku do të vihen në kërkim të fitores së parë në Ligën e Kampionëve, pas barazimit pa gola në ndeshjen e parë ndaj Newcastle United. /Telegrafi/

Tre sulmuesit që Xavi i do për të përforcuar sulmin e Barcelonës këtë verë

"Mjekët më thanë se së shpejti do të vdes", Ish-portieri gjerman tregon sëmundjen e rëndë me të cilën po përballet

Milani zgjedh numrin 9 të ri, mund të bëhet transferimi më i shtrenjtë në histori të klubit