Ikona e filmit Arnold Schwarzenegger vizitoi vendin e kampit të vdekjes naziste të Aushvicit të mërkurën (28 shtator), duke takuar një të mbijetuar të Holokaustit dhe djalin e të mbijetuarve të Holokaustit dhe dha mesazhin kundër urrejtjes dhe paragjykimeve.

Reklama

Aktori i “Terminator” dhe ish-guvernatori i Kalifornisë vizitoi kazermat, kullat e vrojtimit dhe mbetjet e dhomave të gazit që qëndrojnë si dëshmi të shfarosjes gjermane të hebrenjve dhe të tjerëve gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Ai u takua gjithashtu me një grua, e cila si një fëmijë 3-vjeçar iu nënshtrua eksperimenteve nga mjeku famëkeq nazist Josef Mengele.

Foto: Reuters

“Kjo është një histori që duhet të qëndrojë e gjallë, kjo është një histori që duhet ta tregojmë pa pushim”, tha ai pas vizitës së tij në vendin e kampit të vdekjes, duke folur në një ish-sinagogë që tani është shtëpia e Fondacioni i Qendrës Hebraike të Aushvicit.

Reklama
Reklama

Ai qëndroi përkrah Simon Bergson, i cili lindi pas luftës nga të mbijetuarit e Aushvicit dhe përmendi historinë e tij familjare.

Foto: Reuters

“Unë isha djali i një njeriu që luftoi në luftën naziste dhe ishte ushtar”, tha 75-vjeçari Schwarzenegger.

Ai tha se ai dhe Bergson, të cilët janë të përafërt në moshë, ishin të bashkuar në punën e tyre.

“Le të luftojmë paragjykimet së bashku dhe le ta përfundojmë atë një herë e përgjithmonë”, tha aktori i famshëm.

Foto: AP

“Arnold dhe unë jemi prova e gjallë se brenda një brezi urrejtja mund të zhvendoset tërësisht. Guvernator, faleminderit që u bashkuat me ne sot këtu”, tha Bergson.

Reklama

Vizita e tij në vendin në Poloninë jugore, e cila ishte nën pushtimin gjerman gjatë Luftës së Dytë Botërore, ishte e para dhe erdhi si pjesë e punës së tij me Fondacionin e Qendrës Hebraike Aushvic, misioni i të cilit është të luftojë urrejtjen përmes edukimit.

Reklama

Ai mori çmimin inaugurues të fondacionit “Luftimi i urrejtjes” në qershor për qëndrimin e tij kundër urrejtjes në mediat sociale.

Arnold tha se nuk mund të merrte pjesë personalisht atëherë sepse ishte duke filmuar një seri të re aksioni në Kanada dhe ishte në një “flluskë COVID-19”.

Foto: AP

Pas vizitës së tij në Aushvic, ai u zotua se kjo nuk do të ishte e fundit, teksa tha: “Unë do të kthehem”.

Reklama

Schwarzenegger, i cili është me origjinë nga Austria, ka folur hapur në të kaluarën për babanë e tij, Gustav Schwarzenegger, një ushtar nazist gjatë luftës.

Arnold Schwarzenegger mesazh mbështetës për vëllezërit Klitschko: Ju jeni heronjtë e mi Arnold Schwarzenegger mesazh mbështetës për vëllezërit Klitschko: Ju jeni heronjtë e mi

Ai u tha rusëve në një video të postuar në mediat sociale në mars se ata po gënjeheshin për luftën në Ukrainë dhe akuzoi presidentin Vladimir Putin për sakrifikimin e ushtarëve rusë për ambiciet e tij.

Reklama

Foto: AP

Në atë video ai solli kujtime të dhimbshme se si babai i tij ishte gënjyer ndërsa luftonte dhe se si u kthye në Austri një burrë i thyer, fizikisht dhe emocionalisht, pasi u plagos në Leningrad.

Historianët vlerësojnë se rreth 1.1 milion njerëz u vranë në Aushvic gjatë luftës. Rreth 1 milion prej tyre ishin hebrenj. Aty u vranë rreth 75,000 polakë, si dhe romë, të burgosur rusë e të tjerë. /Telegrafi/

Reklama

Foto: AP