LAJMI I FUNDIT:

Anëtarësimi i Finlandës në NATO miratohet nga Komisioni i Punëve të Jashtme i Parlamentit të Turqisë

Anëtarësimi i Finlandës në NATO miratohet nga Komisioni i Punëve të Jashtme i Parlamentit të Turqisë

Komisioni i Punëve të Jashtme i Parlamentit turk miratoi një projekt-ligj që ratifikon aplikimin e Finlandës për t’u anëtarësuar në NATO, sipas transmetuesit shtetëror TRT Haber.

Reklama

Projektligji është ende në pritje të miratimit nga asambleja e përgjithshme e parlamentit, shkruan Euronews, përcjell Telegrafi.

Masa vjen pasi presidenti finlandez Sauli Niinistö vulosi zyrtarisht aplikimin historik të kombit nordik për t’u bashkuar me aleancën ushtarake, të enjten, duke nënshkruar në ligj amendamentet e nevojshme ligjore kombëtare të nevojshme për anëtarësimin në NATO.

Turqia dhe Hungaria janë dy të vetmet nga 30 anëtarët ekzistues të NATO-s që nuk e kanë ratifikuar ofertën e Finlandës.

Pranimi i vendeve të reja kërkon miratimin unanim nga anëtarët e aleancës dhe parlamentet në Ankara dhe Budapest nuk kanë dhënë ende dritën jeshile.

Pas disa muajsh vonesa, parlamenti hungarez më në fund pritet të miratojë pranimin e Finlandës në NATO më 27 mars.

Pavarësisht se mbështet Finlandën për t’u bashkuar me NATO-n, presidenti Rexhep Tajip Erdogan nuk e miratoi ofertën e Suedisë. Nuk është as e qartë se kur Budapesti do ta ratifikojë aplikimin e Stokholmit. /Telegrafi/