Manny Robles ishte trajneri që e çoi Andy Ruizin të përballje me Anthony Joshuan, por pas disa problemeve ata i prishën raportet.

Pasi meksikano-amerikani realizoi një nga surprizat më të mëdha në historinë e boksit duke mposhtur britanikun me nokaut, ai ishte larg palestrës, ai u pa në rrjetet sociale i shpërqendruar, duke ngrënë tepër, duke bërë festë dhe duke mos u kujdesur për veten.

Manny Robles, ish-trajneri i Ruizit dha disa arsye pse kampioni humbi në revansh.

“Lufta kundër Joshuas ka mbaruar dhe nuk e pashë më kurrë. Ai humbi tre muaj”, deklaroi tha Robles për Un Round Mas me Marco Antio Barrera.

“U përpoqa të qëndroj jashtë, është jeta e tij personale, ajo që bën është problemi i tij. Në palestër mora frenat. Por, nëse nuk shkoni, nuk ndaloni të vraponi, atëherë çfarë të bëj unë”.

“Ne filluam në palestër, unë propozova stërvitje në Guadalajara, Meksikë. Na funksionoi, ishim të gjithë bashkë. Problemi ishte se duhej të ktheheshim në Los Angeles, atje nuk kisha më kontrollin e stërvitjes, nuk mund ta shihja më”.

“Kur ai fitoi kampionatin botëror i ndryshoi jetën: miliona dollarë, famë, festë. Fatkeqësisht ai nuk dinte si ta trajtonte atë, mendoj se ishte ajo që ishte”.

“Ai nuk u fut aq keq në revansh. Unë do ta shihja Joshuan dhe ai ishte në panik për Andin, mund ta shihnit në sytë e tij, ai ishte duke boksuar gjatë gjithë kohës”.

“Ne u kthyem, u përshëndetëm në aeroport. U dakorduam të takoheshim në palestër, më pas mora një telefonatë nga babai i tij dhe pushuam së punuari. Por e pashë që po vinte”, shtoi më tej ai.

Kështu përfundoi marrëdhënia e punës midis Robles dhe Ruiz. Andi iu bashkua skuadrës Canelo me Eddy Reynoso, me ta ai bëri vetëm luftën kundër Chris Arreola, meksikani fitoi me vendim unanim.

Pak ditë më parë u njoftua se ndeshja e radhës e Ruizit do të jetë kundër Kubanit Luis Ortiz më 4 shtator. Gjithashtu u njoftua se Andy nuk do të vazhdojë me Reynoso dhe ka mundësi që Alfredo Osuna ta stërvitë atë. /Telegrafi/