Një sërë ambasadash ukrainase u janë dërguar “pako të përgjakshme” që përmbajnë sy kafshësh, ka pohuar Kievi, pas “letër-bombave” në Madrid.

Pakot, të njomura në një lëng me një “ngjyrë dalluese”, u dërguan në ambasadat e Kievit në Hungari, Holandë, Poloni, Kroaci, Spanjë dhe Itali.

Ata u pritën edhe nga konsullatat e përgjithshme në Napoli dhe Krakov, raporton skynews.

Disa “letra-bomba” të dyshuara u zbuluan në Spanjë këtë javë, përfshirë nga zyra e kryeministrit spanjoll, Pedro Sanchez deri tek ambasada ukrainase dhe një kompani armësh që furnizon Ukrainën.

Është e paqartë nëse incidentet janë të lidhura, por dy letra të dërguara në Spanjë duket se kanë ardhur nga i njëjti dërgues – pasi një adresë identike emaili u gjet në paketim.

Reklama
Reklama

Ndryshe, edhe ambasada amerikane në Kiev ka pranuar një ‘letër-bombë’ që u çaktivizua nga forcat e sigurisë spanjolle. /Telegrafi/