LAJMI I FUNDIT:

Alphonso Davies: Nga një kamp refugjatësh deri në finalen e Ligës së Kampionëve – Prindërit, agjentët, trajnerët dhe bashkëlojtarët rrëfejnë historinë

Alphonso Davies: Nga një kamp refugjatësh deri në finalen e Ligës së Kampionëve – Prindërit, agjentët, trajnerët dhe bashkëlojtarët rrëfejnë historinë

Alphonso Davies po përgatitet të luajë ndeshjen më të rëndësishme të jetës së tij, pasi pritet të paraqitet në finalen e madhe të Ligës së Kampionëve, ku Bayern Munichu përballet me Paris Saint-Germain sonte (e diel) mbrëma.

Reklama

Nuk ka qenë një rrugë e lehtë për të arritur majat për Davies, i cila u lind nga prindërit Liberian në një kamp refugjatësh në Ganë.

Babai Debeah dhe nëna Victoria më parë kishin ikur nga kryeqyteti i Liberisë, Monrovia, për të shpëtuar nga konflikti civil që po ndodhte atje.

Të gjitha lajmet rreth Alphonso Davies
Lexo po ashtu Të gjitha lajmet rreth Alphonso Davies

“Për të mbijetuar, ju është dashur të kapni një armë dhe ne nuk ishim të gatshëm ta bënim atë”, ka thënë fillimisht babai Debeah.

“Peizazhi ishte i frikshëm; duhej të shkelnit kufomat për të shkuar për të ngrënë”, shtoi nënë e Davies, Victoria.

Debeah dhe Victoria përfunduan në një kamp refugjatësh në Buduburam, në perëndim të kryeqytetit të Ganës, Accra.

“Jeta atje është si të futesh në një kontejnerë dhe pastaj të hedhësh çelësin. Nuk ka rrugëdalje”, shtoi Victoria.

Për fat të mirë për familjen Davies, pati një rrugëdalje – pasi shkuan në Kanada.

“Unë nuk dija asgjë në lidhje me të ose nuk njihja ndonjë nga atje, por unë thashë mirë, të shohim”, shtoi babai Debeah për lëvizjen për në Edmonton.

Davies filloi shkollën në Edmonton në vitin 2006 dhe së shpejti do të mësohej të kishte një top në këmbët e tij.

Ai u bë pjesë e Free Footie, një organizatë e krijuar për të lejuar 4,000 fëmijë refugjatë në Edmonton të luanin futboll falas.

“Alphonso është një shembull i asaj që mund të ndodhë kur gjithçka shkon siç duhet, por ai fëmijë kishte diçka të veçantë”, zbuloi drejtori i Free Footie, Tim Adams.

Adams rekomandoi Davies te Marco Bossio, një mësues në Shkollën Katolike të St. Nicholas dhe drejtor i akademisë së futbollit.

Bossio vazhdoi të paralajmërojë Vancouver Whitecaps për talentin e të riut.

“Davies kishte një mentalitet të fortë sa të shkonte më lart. Unë i thirra Whitecaps me telefon, ata e ftuan atë për një provë dhe ata panë atë që unë kisha parë”, ka thënë Bossio.

Davies te Vancouver Whitecaos

Në moshën 14-vjeçare, Davies u përball me një lëvizje prej më shumë se 1.000 kilometrash drejt Vancouver dhe nëna e tij nuk ishte aq e sigurt.

“Unë u frikësova. E di atë që bëjnë disa të rinj dhe nuk kam dashur që kjo të ndodhë me të. U përpoqa ta shtyja atë deri në moshën 16 ose 17 vjeç, por ai më premtoi se nuk do të ndryshonte dhe se do të na bënte krenarë”, shtoi Victoria.

Davies bëri debutimin e tij në MLS për Whitecaps në moshën 15 vjeç e tetë muaj, duke u bërë lojtari i parë i lindur në shekullin XXI që luajti në nivelin e parë të SHBA.

Në vitin 2017, Davies fitoi nënshtetësinë e tij kanadeze dhe u bë i disponueshëm për përzgjedhje për ekipin kombëtar, duke bërë debutimin e tij një javë më vonë.

Në Kupën e Artë të vitit 2017, sulmuesi i atëhershëm u bë golashënuesi më i ri në historinë kanadeze kur shënoi shënim kundër Guianas Franceze.

Tifozët renditin dhjetë mbrojtësit e majtë më të mirë në botë – Alba i pari, Alaba i treti dhe Marcelo i shtati
Lexo po ashtu Tifozët renditin dhjetë mbrojtësit e majtë më të mirë në botë – Alba i pari, Alaba i treti dhe Marcelo i shtati

Bayern Munich erdhi duke thirrur në verën e vitit 2018 dhe Davies bëri transferimin në Gjermani sapo ai mbushi 18 vjet.

“Ne e nënshkruam atë sepse e pamë atë si një nga lojtarët më të mirë të brezit të tij’, ka thënë drejtori sportiv i Bayernit, Hasan Salihamidzic.

Davies bëri debutimin në skuadrën e parë për Bayernin në janar të 2019, por ai me të vërtetë ka bërë një emër për veten e tij në Evropë këtë sezon.

Fillimisht një sulmues krahu, 19-vjeçari është shndërruar në një nga mbrojtësit e majtë më të mirë në botë dhe dallohet për shkak të ritmit të tij dhe driblimit.

“Zhvillimi i tij ka qenë fenomenal. Ai u nënshkrua si një sulmues anësor, por ai po bën një punë të jashtëzakonshme në krah të mbrojtjes”, ka thënë Hansi Flick.

“Ne kurrë nuk kemi pasur një lojtar si ai”, shtoi sulmuesi Thomas Muller.

“Ju nuk shihni shpesh lojtarë të rinj me talentin e tij. Ne mund të presim shumë nga ai sepse ai mund të përmirësohet”, ka thënë mbrojtësi Jerome Boateng.

Reagimi epik i Marcelos pas paraqitjes së jashtëzakonshme të Alphonso Davies kundër Barcelonës
Lexo po ashtu Reagimi epik i Marcelos pas paraqitjes së jashtëzakonshme të Alphonso Davies kundër Barcelonës

Davies gjithashtu ka impresionuar njerëzit në Bayern me karakterin e tij në fushë, aq sa edhe me futbollin e tij.

“Ai jo vetëm që magjeps tifozët tanë me mënyrën e tij të lojës, por edhe për shkak të mënyrës se si ai është në fushë”, ka thënë kryetari Karl-Heinz Rummenigge.

“Mund të jesh më i miri, por nëse nuk i respekton të tjerët, askush nuk do të të pëlqejë”, përfundoi rrëfimin nëna e Davies, Victoria.

/Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Pesë yjet që mund të zëvendësojnë Karim Benzeman te Real Madridi

Pesë yjet që mund të zëvendësojnë Karim Benzeman te Real Madridi

La Liga
Me flamujt e Shqipërisë e të Kosovës dhe këngën e Shkurte Fejzës - hyrje spektakolare e Milot Rashicës në stadium

Me flamujt e Shqipërisë e të Kosovës dhe këngën e Shkurte Fejzës - hyrje spektakolare e Milot Rashicës në stadium

Ligat tjera
Tifozët e Milanit bënë që Ibrahimovic mos t'i ndalë lotët

Tifozët e Milanit bënë që Ibrahimovic mos t'i ndalë lotët

Serie A
Nagelsmann dhe Henry afër zyrtarizimit te gjiganti evropian

Nagelsmann dhe Henry afër zyrtarizimit te gjiganti evropian

Ligue 1
Tifozët e Man Utd tronditën kur e kuptojnë koston e transferimit të Garnachos nga Atletico Madridi

Tifozët e Man Utd tronditën kur e kuptojnë koston e transferimit të Garnachos nga Atletico Madridi

Premier League
Yjet e Kosovës që dominuan në ligat ku luajnë - disa me nga dy trofe

Yjet e Kosovës që dominuan në ligat ku luajnë - disa me nga dy trofe

Përfaqësuesja e Kosovës
Kalo në kategori