Alec Baldwin u pa me familjen e tij në shtëpinë e tyre në Vermont në përvjetorin e parë të vdekjes së kineastes, Halyna Hutchins – e cila u qëllua teksa punonte në setin e filmit “Rust” në New Mexico.

Baldwin mund të shihej duke luajtur me një nga shtatë fëmijët e tij jashtë në diellin e vjeshtës në terrenin e pronës së tij në Arlington.

Më herët të premten (21 tetor), aktori 64-vjeçar u kritikua nga fansat pasi ai ndau një foto të Hutchins që po mbante një aparat fotografik me mbishkrimin: ‘Sot një vit më parë’.

Ndjekësit e mediave sociale që e quanin veprimin e tij si mungesë e respektit dhe bënin thirrje për ai të ‘mbahet përgjegjës’.

Reklama

Askush nuk është akuzuar apo edhe arrestuar për vrasjen e Hutchins, pavarësisht një viti nga e kaluara ligjore, grindjeve publike dhe padive. Baldwin ka thënë se ishte një aksident, por jo ai për të cilin ishte përgjegjës.

Reklama

Ndërkohë, miqtë e Hutchins u mblodhën në varrin e saj në Kaliforni gjatë ditës duke lënë lule, karamele dhe një fotografi të kinematografes.

Lule të freskëta u vendosën pas lapidarit të saj dhe një pjatë me karamele u la me mesazhin “Merr diçka të ëmbël për nder të Halynas”.

Në incidentin tragjik, i cili ndodhi brenda një kishe të vogël, arma që mbante Baldwin shkrepi, duke vrarë Hutchins dhe duke plagosur regjisorin Joel Souza.

Reklama

Prokurorja e ngarkuar me ngritjen e akuzave për vrasjen fatale të Baldwin ndaj Hutchins vitin e kaluar tha të premten se ajo ishte ‘e përkushtuar’ për të ndjekur drejtësinë për viktimat dhe paralajmëroi: ‘Askush nuk është mbi ligjin’.

Prokurorja e Qarkut në Santa Fe, Mary Carmack-Altwies tha për DailyMail.com në një deklaratë se ajo është ende duke pritur për raportin e sherifit për të shtënat.

Reklama

Sapo Prokurori i Qarkut të marrë raportin e plotë nga Sherifi i Qarkut Santa Fe dhe ekipi i saj i avokatëve dhe hetuesve profesionistë do të shqyrtojnë tërësisht të gjitha provat dhe do të marrin një vendim të menduar nëse do të ngrenë akuza kundër personave të përfshirë.

Reklama

Baldwin, i cili thotë se ishte një aksident, këmbëngul se nuk e tërhoqi këmbëzën, duke pretenduar përkundrazi se arma e dëmtuar ishte e mbushur tragjikisht me fishekë të vërtetë në vend të plumbave artificial dhe se arma qëlloi vetë.

Departamenti i Sherifit ende nuk e ka publikuar raportin e tij dhe është e paqartë se çfarë është pengesa.

Ndërkohë, bashkëshorti i Hutchins, Matthew, ka zgjidhur një padi kundër Baldwin dhe produksionit të filmit.

Reklama

Ai i kishte paditur ata për vrasjen, por u tërhoq nga kjo pasi arriti një marrëveshje të fshehtë.

Ndërsa kushtet e kësaj marrëveshjeje nuk janë bërë publike, ai tani do të shërbejë si producent në film pasi të rifillojë prodhimi.

Reklama

Baldwin dhe gruaja e tij Hilaria të cilët mirëpritën së fundmi fëmijën e tyre të shtatë, pas të shtënave vitin e kaluar, ata shkuan në Vermont me fëmijët e tyre. Familja që atëherë kanë vendosur shtëpinë e tyre në Hamptons për shitje. /Telegrafi/