LAJMI I FUNDIT:

Alec Baldwin ngrit padi për të shtënat në filmin “Rust”, akuzon ekipin e xhirimit për neglizhencë

Alec Baldwin ngrit padi për të shtënat në filmin “Rust”, akuzon ekipin e xhirimit për neglizhencë

Aktori Alec Baldwin të premten (11 nëntor) ngriti një padi në Kaliforni kundër disa individëve të lidhur me filmin “Rust”.

Kinematografja Halyna Hutchins u qëllua për vdekje nga aktori tetorin e kaluar gjatë një provave për një skenë për filmin, i cili po xhirohej pranë Santa Fe, New Mexico.

Padia është veprimi i parë ligjor në të cilin Baldwin pretendon keqbërje kundër dikujt në lidhje me të shtënat.

Foto: Getty Images

Baldwin, i cili renditet si i pandehur në një padi të vitit 2021 nga një mbikëqyrës i skenarit “Rust”, paraqiti një ankesë kundër armaturës së prodhimit Hannah Gutierrez Reed, ndihmës regjisorit David Halls, ndihmësit të armaturës Seth Kenney, dyqanit të furnizimit me armë dhe municione. Kompania që zotëron Kenney dhe mjeshtrja e repartit Sarah Zachry.

“Kjo tragjedi ndodhi sepse plumbat e vërtetë u dorëzuan në grup dhe u ngarkuan në armë, Gutierrez Reed nuk arriti të kontrollonte me kujdes plumbat ose armën, Halls nuk arriti të kontrollonte armën me kujdes dhe megjithatë njoftoi se arma ishte e sigurt përpara se t’ia jepte Baldwin-it. dhe Zachry nuk arriti të zbulonte se Gutierrez Reed kishte vepruar në mënyrë të pamatur jashtë setit dhe ishte një rrezik sigurie për ata përreth saj”, pretendon padia duke shtuar se Baldwin nuk ishte në dijeni të këtyre fakteve, por të pandehurit e dinin.

Foto: Getty Images

“Këta të pandehur të kryqëzuar janë profesionistë që u detyroheshin atyre që ishin në xhirime, përfshirë Baldwin, për ta mbajtur grupin të sigurt. Të gjithë në xhirime, duke përfshirë Baldwinin, prisnin dhe u besuan ta bënin këtë. Hutchins nuk do ta kishte udhëzuar kurrë Baldwinin që ta drejtonte armën në drejtim të saj dhe të tërhiqte çekiçin nëse ajo mendonte se ekzistonte mundësia më e vogël që ajo të ishte e mbushur, Baldwin, i cili ndante të njëjtën gjendje mendore si Hutchins në atë moment kritik, nuk do ta kishte bërë një gjë të tillë në kushte të tilla”, thuhet tutje në padi.

Baldwin është duke kërkuar “dëmshpërblim, nominal, ligjor dhe ndëshkues” përmes një gjyqi jurie, shpenzime të lidhura me çështjet gjyqësore dhe lehtësime të tjera që do të përcaktohen nga Gjykata e Lartë e Qarkut të Los Angelesit, thuhet në ankesë.

Foto: Hannah Gutierrez-Reed/Instagram

Në një intervistë të gushtit 2022 me CNN, Baldwin ia vuri përgjegjësinë për tragjedinë e setit filmik Gutierrez Reed dhe Halls, të cilët i dhanë armën.

Jason Bowles, avokati i Gutierrez Reed, i tha CNN të premten: “Ai qëlloi Halyna-n dhe faji është i tij, i askujt tjetër”.

Foto: Getty

I pyetur për komentet e aktorit, edhe avokati i Halls akuzoi Baldwinin se ia ktheu fajin të tjerëve. Avokatët e Kenney kanë mohuar më parë përgjegjësinë për të shtënat.

Në anë tjetër, gati katër muaj pasi kinematografia u vra, familja e Hutchins ngriti padinë kundër Baldwin në shkurt. /Telegrafi/

Në trend Magazina

Më shumë
Lumbardh Salihu dhe Kader Kicaj shijojnë pushimet në jug të Shqipërisë

Lumbardh Salihu dhe Kader Kicaj shijojnë pushimet në jug të Shqipërisë

Magazina
Momenti kur ish-banori i Big Brother VIP Albania rrëzohet nga karrigia në një lokal

Momenti kur ish-banori i Big Brother VIP Albania rrëzohet nga karrigia në një lokal

Magazina
Georgina Rodriguez reagon teksa Cristiano Ronaldo dhe Portugalia sigurojnë fitoren e parë të Euro 2024 kundër Çekisë

Georgina Rodriguez reagon teksa Cristiano Ronaldo dhe Portugalia sigurojnë fitoren e parë të Euro 2024 kundër Çekisë

Magazina
Tayna sërish me probleme, njofton se nuk do të marrë pjesë në një koncert: Nuk ishte në dorën time

Tayna sërish me probleme, njofton se nuk do të marrë pjesë në një koncert: Nuk ishte në dorën time

Magazina
“Janë shumë të uritur” – Rike Roçi tregon se si ngacmohet nga meshkujt në rrugë

“Janë shumë të uritur” – Rike Roçi tregon se si ngacmohet nga meshkujt në rrugë

Magazina
Oficeri i policisë nuk e njohu Justin Timberlake në momentin që e ndaloi për shkak se drejtoi makinën në gjendje të dehur

Oficeri i policisë nuk e njohu Justin Timberlake në momentin që e ndaloi për shkak se drejtoi makinën në gjendje të dehur

Magazina
Kalo në kategori