LAJMI I FUNDIT:

Alec Baldwin mund të shmangë burgun për vrasjen e Halyna Hutchins në xhirimet e filmit “Rust”

Alec Baldwin mund të shmangë burgun për vrasjen e Halyna Hutchins në xhirimet e filmit “Rust”

Ka pasur një kthesë të re të papritur në rastin e vrasjes së kimeatografes, Halyna Hutchins.

Reklama

Kinematografia vdiq si pasojë e një shkrepje aksidentale të armës së qëlluar drejt saj nga aktori Alec Baldwin gjatë xhirimeve të një skene filmi.

Ylli i filmit fillimisht u dënua me burg, por mund të mos vuajë asnjë ditë prapa grillave për shkak të një rregulli gjyqësor, transmeton TMZ.

Foto: Reuters

Sipas TMZ, Prokurori i Qarkut Santa Fe ka hequr një akuzë kryesore në çështjen e Alec Baldwin.

Tani, nëse aktori dënohet përfundimisht, ai mund të mos kalojë as edhe një ditë në burg.

Gjykata ka hequr dorë nga akuza e yllit për armë në këtë çështje pasi mbrojtja e Baldwin paraqiti një mocion, duke pretenduar se prokurorët kanë përdorur një ligj kundër aktorit që nuk zbatohet.

Facebook/Serge Svetnoy

TMZ tutje raportoi disa javë më parë se Alec Baldwin ishte akuzuar për vrasje të pavullnetshme në vdekjen e Halyna Hutchins.

Fillimisht prokurori e ka akuzuar për përdorimin e armës. Këtu vjen kthesa në komplot, pasi ligji i New Mexico thotë se një akuzë për armë mund të zbatohet vetëm nëse arma është ‘e markuar’, domethënë, “nëse arma është shfaqur me qëllim për të frikësuar ose plagosur një person”, raporton TMZ.

Foto: Associated Press

Natyrisht, ky ligj nuk vlen për Baldwinin, pasi aktori nuk e ka ‘kërcënuar’ me armën, ai thjesht po e përdorte atë si pjesë të skenës së aktrimit.

Ajo që është befasuese, megjithatë, është se ky ndryshim i ligjit nuk u miratua vetëm shtatë muaj pas vdekjes së Halyna Hutchins.

Të gjitha lajmet nga Alec Baldwin
Lexo po ashtu Të gjitha lajmet nga Alec Baldwin

Prokurori hoqi dorë nga akuza për armë ndaj Alec Baldwin dhe kjo është e rëndësishme sepse, nëse akuza do të ishte mbështetur, aktori mund të kishte kaluar të paktën pesë vjet në burg.

Foto: Associated Press

Tani që akuza është hequr, nëse Alec Baldwin do të rigjykohet për vrasje nga pakujdesia, ai do të përballet vetëm me një maksimum prej 18 muajsh burg.

Oficerja e armëve e filmit, Hannah Gutierrez-Reed , është siguruar gjithashtu që kjo akuzë specifike të jetë hequr. /Telegrafi/

Në trend Magazina

Më shumë
Beatrix Ramosaj reagon për herë të parë publikisht pas fyerjeve të Albano Bogdos në emision

Beatrix Ramosaj reagon për herë të parë publikisht pas fyerjeve të Albano Bogdos në emision

Magazina
Monika Salihu, Gani Gërmia e Linda Halimi - banorë të edicionit të dytë të Big Brother VIP Kosova?

Monika Salihu, Gani Gërmia e Linda Halimi - banorë të edicionit të dytë të Big Brother VIP Kosova?

Magazina
Albano Bogdo reagon pas fyerjeve që ia bëri Beatrix Ramosajt në emision

Albano Bogdo reagon pas fyerjeve që ia bëri Beatrix Ramosajt në emision

Magazina
“Rri ekstrem zhveshur, çfarë shembulli je për vajzën” - Sara Hoxha me përgjigje epike për ndjekësen

“Rri ekstrem zhveshur, çfarë shembulli je për vajzën” - Sara Hoxha me përgjigje epike për ndjekësen

Magazina
Një nga femrat më të bukura të Hollywoodit, sot e shpërfytyruar nga lufta me kancerin - Linda Evangelista flet për ndryshimet që ia shkaktuan operacionet

Një nga femrat më të bukura të Hollywoodit, sot e shpërfytyruar nga lufta me kancerin - Linda Evangelista flet për ndryshimet që ia shkaktuan operacionet

Magazina
Rikthyer nga Zelanda e Re në Kosovë, Vesa Luma: Më kishte marrë malli për muzikën dhe vendin

Rikthyer nga Zelanda e Re në Kosovë, Vesa Luma: Më kishte marrë malli për muzikën dhe vendin

Butrint Avdyli
Kalo në kategori