Tifozët kanë mbetur jashtëzakonisht të hutuar pasi kanë parë një imazh të topave të Kampionatit Botëror duke u karikuar para një loje.

Adidas ka prodhuar edhe një herë topat e futbollit për turneun prestigjioz, me topin e njohur si ‘Al Rihla’ – që përkthehet ‘udhëtim’ në arabisht.

Sidoqoftë, ka një ndryshim të madh për sa i përket specifikave, pasi topat e vitit 2022 janë pajisur me sensorë lëvizjeje 500 megaherc që ndryshojnë plotësisht lojën.

Image: Alamy

Ata gjurmojnë vendndodhjen, ndikimin dhe lëvizjen e çdo goditjeje dhe goditjeje me kokë në fushë, me 500 korniza për sekondë.

Sensorët kanë qenë gjithashtu vendimtarë në zbatimin e thirrjeve të reja gjysmë të automatizuara jashtë loje, të cilat kanë qenë një tipar i shfaqjes dhe kanë rezultuar në anulimin e shumë golave.

Reklama
Reklama

Por, teknologjia e re do të thotë që topat duhet të karikohen plotësisht për të funksionuar siç duhet.

Një foto është bërë virale që tregon katër topa duke u futur në prizat e rrymës në kabllot shtesë, në të njëjtën mënyrë që karikoni telefonin tuaj celular.

Bateria nga sensori, e cila peshon 14 gram, mund të zgjasë për gjashtë orë përdorim dhe kështu duhet të karikohet rregullisht.

Image: Reddit

Shpjegimi se si funksionojnë ata u konfirmua të hënën, kur zbuloi se Cristiano Ronaldo nuk e kishte prekur krosimin e Bruno Fernandes kundër Uruguait.

Ronaldo pretendoi se kishte shënuar golin e parë të ndeshjes dhe më pas barazoi numrin e golave ​​të Eusebios në Botëror prej nëntë sosh.

Reklama

Mirëpo edhe nga përsëritjet me lëvizje të ngadalta, ishte e vështirë të thuhej nëse Ronaldo kishte kontaktuar me kokën e tij.

Reklama

Megjithatë, Adidas, me topat e tyre të teknologjisë së lartë, ishte në gjendje të dëshmonte se ishte në të vërtetë gol i Fernandes. /Telegrafi/